Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Haziran’da Hem Aylık Hem Yıllık Arttı

TÜİK 2021’in altıncı ayına ilişkin perakende satış endeksleri raporunu yayımladı.
Perakende Satış Hacmi Haziran’da Hem Aylık Hem Yıllık Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran 2021 dönemine ait perakende satış endeksleri raporunu açıkladı. Buna göre perakende satış hacmi yıllık bazda yüzde 17,4 artarken aylık bazda yüzde 14,4 arttı.

Mayıs’ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27 artarken aylık bazda yüzde 6,1 azalmıştı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi Haziran’da en çok yüzde 26 ile gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) arttı.
Perakende Satış Hacmi Haziran
Kaynak: TÜİK

Gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 6,6 ve otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 11,4 arttı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 27 arttı.

Otomotiv yakıtı satışlarda yüzde 7,6 artarken, gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 1,3 azaldı.

Cari fiyatlarla perakende ciro Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,9 arttı. Söz konusu ayda gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 25,9, gıda dışı satışlarda (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 50,3, otomotiv yakıtı satışlarda yüzde 40,3 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro aylık bazda yüzde 18,6 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 31,0, otomotiv yakıtı satışları da yüzde 16,1 arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu