Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Perakende Satış Hacmi Ağustos’ta Önceki Yıla Göre %15 Arttı

TÜİK Ağustos 2021 dönemine ilişkin perakende satış endeksleri raporunu yayımladı.
Perakende Satış Hacmi Ağustos’ta Önceki Yıla Göre %15 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos 2021 dönemine ait perakende satış endeksleri raporunu yayımladı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,0 artış kaydetti. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 7,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 23,4, otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,0 arttı.

Temmuz’da perakende satış hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,3, bir önceki aya göre yüzde 0,7 artmıştı.

Perakende satış hacmi Ağustos’ta Temmuz’a kıyasla yüzde 0,3 arttı.
Perakende Satış Hacmi Ağustos
KAYNAK: TÜİK

Aylık bazda gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,8 artarken, gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,9 azaldı. Aylık bazda gıda dışı satışlar kategorisi altında en yüksek artış yüzde 7,8’le bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtlarında gerçekleşti.

Yıllık bazda gıda dışı satışlar kategorisi altında en yüksek artış ise yüzde 52,6 ile tekstil, giyim ve ayakkabıda gerçekleşti.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,3 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 33,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 43,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 27,7 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro aylık bazda yüzde 1,8 artarken gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,8 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,4 azaldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu