Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pekin Uzmanlarının Müzakerelerle İlgili Son Mesajı: ABD’nin Çin’e İhtiyacı Var

Çin’in yerel medyası Amerikan zorbalığına karşı mesajlar gönderiyor olsa da Çin hükümetiyle bağlantılı uzmanlar, küresel izleyici kitlesine ABD’nin müzakere etmeye ihtiyacı olduğunu vurguluyor.
Pekin Uzmanlarının Müzakerelerle İlgili Son Mesajı: ABD’nin Çin’e İhtiyacı Var
Yorum

Çin’in yerel medyası Amerikan zorbalığına karşı halkı ayakta durmaya yönlendiren mesajlar gönderiyor olsa da Çin hükümetiyle bağlantılı uzmanlar, denizaşırı bir izleyici kitlesine ABD’nin müzakere etmeye ihtiyacı olduğunu vurguluyor.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi bir yıldan fazla süredir ticaret anlaşmazlığında kilitlenmişken ve son dönemde bir anlaşma beklenirken her iki ülke de vergi artırma hamleleri yaparak müzakereleri durdururken, gelen yorumlar dikkat çekti. Sonuçta şimdiye dek iki taraftan da müzakerelerin devam edeceğine dair bir açıklama gelmedi ve piyasalar geçen yıl hisseleri alt üst eden savaşın geleceğine ilişkin bir işaret bekliyor.

Mevcut durum süresinde Çin’in devlet gazeteleri ve televizyon kanalları giderek daha fazla Amerikan karşıtı bir tonla konuşmaya başladı.

Çin Medyası Amerikan Karşıtı Yayınlar Daha dün South China Morning Post, Çin’in ABD ile ticaret savaşının bir sonucu olarak daha sert eylemler araştırmaya başladığını aktardı. Yine de ülkenin uzman sınıfı ABD’nin Pekin’le iş birliği yapmaktan kazanması gereken şeyleri vurgulamayı sürdürüyor. Çin Ticaret Bakanlığı’nın eski Bakan Yardımcısı Wei Jianguo da Çarşamba günü CNBC’ye verdiği demeçte; “Önümüzdeki 20 ila 30 yıl içerisinde ABD bu fırsatı kaçırmamalı ve Çin pazarını kaybetmemelidir” dedi.

Kendisinin halihazırda Pekin merkezli düşünce kuruluşu Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi’nde başkan yardımcılığı yaptığı bilgisi verildi.

Wei Jianguo ABD Çin Pazarını KaybetmemeliWei Jianguo; “Amerikalıların bu fırsatı yakalamaları gerektiğine inanıyorum, bu büyük ekonomik sistem Amerika’ya istihdam, ürün, ürün ihracatı, gelir dahil olmak üzere daha fazla maddi fayda sağlayacak, şahsen müzakere olduğu sürece, sonuçların da olacağını düşünüyorum” dedi. Aynı gün hükümetin ana bilgi ofisi tarafından düzenlenen küçük bir basın toplantısında yabancı muhabirlere konuşan iki konuşmacı da Wei’nin bazı düşüncelerini paylaştı.

Çin Uluslararası Ticaret Birliği’nin uzman komitesi direktörü Li Yong, ticaret savaşı devam ederse ABD şirketleri açısından bunun, ABD-Çin şirketleri arasındaki ilişkiyi kötü etkileyeceğini belirtti.

Li Yong Ticaret Savaşı Amerikan şirketleri Etkisi Nihayetinde ABD işletmelerinin uzun vadede geliştirdiği imajlarının ve etkilerinin zarar göreceğini dile getirdi. Çin Uluslararası Ekonomik Değişimler Merkezi’nin baş araştırmacısı olan diğer konuşmacı Zhang Yansheng de Pekin’in ABD’yle müzakerelere devam etmek istediğinin üzerini çizerek müzakereler ve savaşlar boyunca yıllarca sürecek bir sürecin dahi olabileceğini kaydetti. Tavrın, son iki haftadır Çin’in ABD baskısına karşı koyma gücünü öven medya raporlarının aksine yapıcı olması dikkat çekti.

Son birkaç gündür ulusal yayıncı CCTV’de yayınlanan Kore savaşı filmleri bile ABD karşıtlığını açıkça gösteriyordu.

Çin Medyası Amerikan Karşıtı Yayınlar Çarşamba akşamı televizyonun en çok izlendiği saatlerde de Çin lideri Xi Jinping’in Jiangxi ziyareti gösterilmişti ki Jinping burada; “Kızıl Ordu’nun yolculuğuna başladığı zamanı hatırlamak için Uzun Yürüyüş’ün başlangıç noktasındayız. Yeni bir Uzun Yürüyüş’e girişiyoruz ve her şeye yeniden başlamalıyız” ifadeleriyle konuşmuştu.

Çarşamba günkü basın toplantısında Li ise Çin’in Amerikan taleplerini karşılayamayacağı bir konumda olduğunu söyledi. “Aslında ABD-Çin ekonomik ticaret ilişkisinde karşılıklı olarak iş birliği yapabileceğimize ve birbirimize güvenebileceğimize inandık ama şimdi bunu yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor” dedi. Wei ayrıca Çin’in reformu ve açılışıyla, bu yıl en yoğun hükümet politikaları yayınlamalarını göreceklerini söyleyerek şöyle devam etti:

“Çünkü hızlanmamız gerektiğini fark ettik.” Analistler Pekin’in ihracat piyasası olarak hala ABD’ye bağlı olduğu konusunda hemfikirken, bu arada Çin, ekonomisini üretimden ziyade tüketime dayalı bir sisteme dönüştürmeye çalışıyor. Geopolitical Futures uzmanı Jacob Shapiro; “Çin’in ABD’ye, ABD’nin Çin’e olduğundan daha fazla ihtiyacı var” dese de ihtiyaç kelimesini kullanmanın garip olduğunu çünkü açıkça ABD’nin Çin pazarına erişim istediğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu