Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pekin, Trump’ın 300 Milyar Dolarlık Vergi Tehdidine Cevap Verdi

Çin, Donald Trump’ın son vergi tehdidini sert bir şekilde yanıtladı. Detaylar aşağıda;
Pekin, Trump’ın 300 Milyar Dolarlık Vergi Tehdidine Cevap Verdi
Yorum

Çin Dışişleri Bakanlığı, Donald Trump’ın yaptığı son tarife tehdidini sert bir şekilde yanıtlayarak dünyanın en büyük ekonomisinin yanılsamalardan vazgeçmesi gerektiğini, biraz sorumluluk almasını ve ticaret savaşını çözme yoluna geri dönmesini söyledi.

Reuters’ın haberine göre Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, bir basın toplantısında ABD’nin Çin mallarına daha fazla tarife koyması durumunda Pekin’in karşı önlemler almak zorunda kalacağını dile getirdi.

Ayrıca daha önceki açıklamalarla benzer şekilde, ABD ile bir ticaret savaşı istememekle birlikte savaşmaktan korkmadığını da aktardı.

Pekin, ABD Yanıt Savaş İstemiyor Savaştan Korkmuyor Sonuçta Trump, Perşembe günü sürpriz bir şekilde 300 milyar dolarlık Çin malı için yeni tarife turu getireceğini duyurdu ki bu da küresel piyasalarda hisselerin sert düşmesine yol açtı. Trump’ın hareketi, Washington ile Pekin arasındaki ateşkes kararını bozarken yatırımcılar hamlenin küresel tedarik zincirlerini daha da bozabileceğinden korktu.

İlaveten tarife tehdidi finansal piyasaları da allak bullak etti çünkü daha bu hafta iki ülke Şanghay’da ticaret görüşmelerinde bulunmuştu.

Trump Tarife Tehdidi Piyasaları Altüst Dow Jones Perşembe erken saatlerde 311 puanlık yükseliş kaydetmesinin ardından günü 280.85 puan daha düşük seviyede tamamladı. Öte yandan haberlere ilk yanıt veren Çinlilerden biri olduğu bildirilen üst düzey diplomat Wang Yi, yeni tarifelerin ikili ticaret sürtünmelerini çözmek için kesinlikle doğru veya yapıcı bir yöntem olmadığını savundu. Pekin’den gelen ilk tepkiler doğrultusunda gerilimin yeniden yükselme ihtimali fazlasıyla arttı.

Çünkü daha önceki tarife tehditlerine de Çin, yeni açıklamalarıyla uyumlu şekilde savaş istemediğini ama gerekmesi durumunda karşılık vereceğini söyleyerek cevap vermişti. Bununla birlikte Çin, ABD’nin vergilerinden daha az miktarda vergiler getirmişti. Uzmanlar, dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin yine daha az miktarda vergi misillemesi yapmasının mümkün göründüğünü ancak bunun bile küresel ekonomiyi daha da savunmasız hale getireceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu