Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pekin’e göre Her İki Taraf da Anlaşmaya Varmak için İstekli

Çin Dışişleri Bakanlığı, bugünkü açıklamasında hem Pekin’in hem de Washington’un ticaret konusunda fikir birliğine varmak için birlikte çalışmak istediklerini belirtti. İşte detaylar;
Pekin’e göre Her İki Taraf da Anlaşmaya Varmak için İstekli
Yorum

Çin Dışişleri Bakanlığı, bugün Pekin’in hem de Washington’un ticaret konusunda fikir birliğine varmak için birlikte çalışmak istediklerini dile getirdiklerini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang gazetecilere verdiği demeçte, Çin’in ABD ile olan ticari ihtilaflarını eşit şartlarda çözmek istediğini aktardı.

Söz konusu yorumlar, ABD Ticaret Temsilcisi Yardımcısı Jeffrey Gerrish, Salı günü sonuçlanacak iki günlük bir ticaret görüşmesi için Çin’de bir çalışma ekibine liderlik ederken geldi. Wall Street Journal’ın Çin’in üst düzey ticaret müzakerecisi Liu He’nin ticaret görüşmelerinde yer aldığını gösteren bir fotoğrafı üzerine yorum bildiren Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Çin uzmanı Scott Kennedy de; “bu fotoğrafta iyi işaretler var” dedi.

Scott Kennedy ayrıca fotoğrafla ilgili; “bu odada çok fazla insan var ve Liu He’nin yer alması onun işin başında olduğunu gösteriyor” yorumunu yaptı.

Öte yandan Çin Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da yeni müzakerelerin olumlu ve yapıcı görüşmeler ile sürdürüleceği belirtildi. İki tarafın, tarife dışı engeller, fikri mülkiyet hakları, tarım gibi bir dizi konuda görüşmeler yapacağı da söylendi. Ne var ki yine bugün çıkan haberlerde bir ABD donanmasının Güney Çin Denizi’ne yelken açtığı söylendi.

Çin ile ABD yetkililerinin ticaret anlaşmazlıklarını çözmek için müzakere ettikleri sırada bir ABD güdümlü roket yok edicisinin Güney Çin Denizi’nde Paracel Adaları’nda seyretmesi dikkat çekti.

ABD Çin Ticret Müzakereleri Gelişmeler Pacific Fleet sözcüsü Rachel McMarrr, konuyla ilgili açıklamasında ABD güdümlü roket yok edicisinin Paracel Adaları’na yakın seyretmesiyle ilgili olarak seyrüsefer serbestisini gerekçe gösterdi. Ayrıca McMarrr, operasyonun hiçbir ülke ile ilgili olmadığını dile getirdi. Ancak iki ülke görüşmeye devam ederken ABD’nin böyle bir harekette bulunması, birçok uzmana göre anlaşma ihtimalini azaltacak nitelik taşıyordu. Neticede son gelişmeler, ticaret savaşının her iki ülkeye de zarar verdiğini gösteriyordu.

Keza Apple’ın Çin yavaşlamasına işaret ederek satış tahminlerini düşürmesi hemen ardından ABD’nin açıklanan ISM İmalat Endeksi verileri ticaret savaşının çok yakında sona erdirilebileceği şeklindeki öngörüleri doğurmuştu. Bugün Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama da öngörüleri desteklerken, ABD donanmasının Güney Çin Denizi’nde seyretmesi akıllarda soru işaretle ine neden oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu