Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pekcan Trump’ın Türkiye Kararına Tepki Gösterdi

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'yi Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı'ndan çıkarma kararına Twitter üzerinden tepki gösterdi. İşte detaylar;
Bakan Pekcan Trump’ın Türkiye Kararına Tepki Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’yi gelişmekte olan ekonomiler statüsünden çıkartarak vergi avantajını ortadan kaldırmak istediğini açıkladı. Türkiye ekonomisinin yeterince gelişmiş olduğunu ifade eden Trump, “Bu adımı Türkiye’nin artık GTS’den yararlanan gelişmekte olan ülkeler listesinde olmaması gerektiğini düşündüğüm için atıyorum,” ifadelerini kullandı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise bu karara, Twitter üzerinden tepki gösterdi ve ticaret hacmi hedefi ile çeliştiğini söyledi.

Pekcan, “Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren devam eden gözden geçirme süreci sonrası ABD Türkiye’nin GTS programından çıkarılmasına karar verdiğini açıkladı. 2018 yılı 11 aylık döneminde ABD’nin GTS kapsamında dünyadan yaptığı toplam 20,9 milyar dolarlık ithalatta TR, 1,74 milyar dolarlık ve yüzde 8,2’lik payla 5. sırada tedarikçi ülkedir,” dedi.

Bakan Pekcan, alınan kararın iki ülke hükümetleri tarafından beyan edilen 75 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi ile çeliştiğine dikkat çekti. Aynı zamanda ABD’li küçük ve orta ölçekli fiyatlar ile üreticiler için de olumsuz etkileri görüleceğini ifade etti. Stratejik ortaklık kapsamında ABD ile Türkiye arasındaki ticaret hacmini artırmaya yönelik çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Pekcan’ın bu sözlerine ABD tarafından ne gibi bir karşılık geleceği merak edilirken, alınan kararın etkileri tartışılmaya başlandı.

Alınan Kararın Etkisi Ne Olacak?Trump, Türkiye’nin ekonomik durumunun göz önüne alındığı zamanda Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi Programı’ndan çıkarılması gerektiğini ifade etti. Nedenlerini ise fakirliğin azalması, kişi başına düşen yıllık milli hasıla ve ticaret yaptığı ülkelerle ithalatın artması ve Türkiye’deki sektörler olarak sıraladı. Bunların gelişmiş ticaretinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu