Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

PayPal Libra Projesini Yöneten Kuruluştan Ayrıldığını Açıkladı

ABD’li ödemeler sistemi PayPal, Cuma günü Facebook’un kripto para birimi projesi Libra’dan geri çekildiğini açıkladı.
PayPal Libra Projesini Yöneten Kuruluştan Ayrıldığını Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

PayPal, Cuma günü Facebook’un kripto para birimi projesi Libra’yı denetlemekten sorumlu grup The Libra Association’dan ayrıldığını açıkladı.

“PayPal şu anda Libra Association içine daha fazla katılımdan vazgeçme ve yoksul toplumlar için finansal hizmetlere erişimi demokratikleştirmek için çabalarken mevcut misyon ve iş önceliklerimizi ilerletmeye odaklanmaya devam etme kararı aldı.” dendi. Ayrıca PayPal’ın hala Libra’nın isteklerini desteklediği ve gelecekte Facebook ile iş birliği yapmaya devam edeceği bildirildi.

Libra Association’da politika ve iletişim sorumlusu olan Dante Disparte de konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

PayPal Libra Ayrıldı “Değişimin zor olduğunu ve bu yolculuğu başlatan her kuruluşun Libra’nın vaat ettiği değişimi görmek için kendi risk ve ödül değerlendirmesini yapmak zorunda kalacağını kabul ediyoruz.” Sonuçta Facebook tanıtıldığı günden bu yana yaygın eleştirilerle karşılaştı ve küresel merkez bankacıları, bakanlar gibi pek çok ismin endişelerinin odak noktası oldu. Facebook ise Libra’nın şirketin tek taraflı kontrolü altında olmayacağına güvence vererek yetkililerin korkularını hafifletmeye çalıştı.

Facebook’un bunun için atığı adımlardan biri de Libra denetimini sağlayacak 28 kurumsal destekçiden oluşan Libra Association’ı kurmak oldu.

PayPal Libra Ayrılması Endişeleri Artırdı Facebook’un ilk duyurusuna göre tüm kurucu üyelerin derneğin işletme maliyetlerini finanse etmek için en az 10 milyon dolar yatırım yapmaları gerekiyordu ki edinilen bilgilere göre bu rakam henüz yatırılmadı. PayPal’ın kamuoyu açıklaması da ittifakın yıpranmaya başladığını gösterebilirdi.

Zaten Çarşamba günü The Wall Street Journal, Visa, Mastercard ve diğer finans ortaklarının hükümet yetkililerinden gelen tepkiden sonra dernekte yer almayı yeniden değerlendirdiklerini yazmıştı. ABD Finansal Hizmetler Komitesi üyesi Sylvia Garcia da Cuma günü gazetecilere yaptığı açıklamada PayPal’ın geri çekilme kararının bir şeylerin yanlış gittiğinin açık göstergesi olduğunu söyledi.

Garcia, dernek üyeleri hakkında halihazırda endişeleri olduğunu çünkü Facebook’un kurucu üyelerini seçebileceğini söyledi. “Bu davetiyeyi ben yapıyorsam, o zaman bu bütün gündemi kontrol etmektir” ifadeleriyle de düşüncesini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu