Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Üyesi: Para Politikası Mucizeler Yaratamaz, Belirsizliği Azaltmak Politik Liderlerin Elinde

Avrupa Merkez Bankası üyesi, merkez bankalarının mucizeler gerçekleştiremediğini ve kanun yapıcıların belirsizliği azaltması gerektiğini söyledi. İşte detaylar;
AMB Üyesi: Para Politikası Mucizeler Yaratamaz, Belirsizliği Azaltmak Politik Liderlerin Elinde
Yorum

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, Cumartesi günü yaptığı açıklamada para politikasının ticaret gerilimlerini telafi edemeyeceğini ve politik liderlerin günümüzün ekonomik tehditlerini uzaklaştırmak için harekete geçmeleri gerektiğini söyledi.

Güney Fransa’da düzenlenen bir ekonomi konferansında konuşan François Villeroy de Galhau, şu anda küresel büyümeye yönelik temel tehdidin belirsizlik olduğunu vurguladı.

Mevcut görevinin yanı sıra AMB’de Yönetim Kurulu Üyesi olan Villeroy de Galhau, netleştirmek gerekirse ticaret gerilimlerinden kaynaklanan belirsizlikten bahsettiğini dile getirdi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau Ticaret Gerilimleri Kaynaklı Belirsizlik “Öncelik bu belirsizliği azaltmak ve burada merkez bankacılar olarak görevimizi yerine getireceğiz fakat para politikası her şeyi yapamaz. Para politikasının sihirli bir değneği yoktur ve mucizeler yaratamaz. Ve bazen kendiliğinden oluşmuş bu belirsizlikleri azaltmak politik liderlere kalmış.” diyerek tüm dünyayı endişelendiren tarifelere atıfta bulundu.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki süregelen milyarlarca dolarlık tarife savaşının yanında ABD, başka ülkeleri de yeni tarifelerle tehdit ediyordu.

AMB Üyesi: Para Politikası Ticaret Gerilimlerini Telafi EdemezDaha bu hafta ABD hükümeti, Avrupa’yı 4 milyar dolarlık ek gümrük vergisi ile tehdit etmişti. Söz konusu gelişmelerin küresel ekonomiyi derinden etkileyeceği yönünde daha önce de birçok uyarı gelse de taraflar geçici ateşkesler dışında ortamı yumuşatacak bir şey yapmamışlardı.

Öte yandan Avrupa Merkez Bankası, 2018 sonunda parasal gevşeme dönemini bitirmek istese de ticaret belirsizliği dünyadaki birçok merkez bankası için u dönüşü anlamına geliyordu. Fransa Merkez Bankası Villeroy de Galhau da AMB’nin fiyat istikrarı görevini yerine getireceğini fakat bu yetkinin ötesine geçemeyeceğini belirtti. Kanun yapıcıların bu korumacı önlemler karşısında tutarlı bir ekonomi politikası üretmesinin çok önemli olduğunun üzerini çizdi.

“Para politikası şehirdeki veya küresel sahnede dünyadaki tek oyun olamaz” diyen Villeroy de Galhau, Avrupa Merkez Bankası’nın hasta büyüme ve zayıf enflasyonla mücadelede hangi önlemlerin alınacağına henüz karar vermediğini de ekledi. “Birçok şey mümkün, ancak bugün hiçbir şeye karar verilmedi. Bir sonraki AMB toplantılarımızda pragmatik olalım.” ifadeleriyle devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu