Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi, İngiltere Ekonomisini 2020’de %7,2 Daralmaya Sürüklüyor

İngiltere ekonomisi için hazırlanan yeni rapor, GSYİH’nin 2020’de yüzde 7,2 oranında daralabileceğini gösterdi. İşte detaylar;
Pandemi, İngiltere Ekonomisini 2020’de %7,2 Daralmaya Sürüklüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada 7 milyonu aşan vaka sayısıyla hız kesmeden ilerleyen salgın, gerek ekonomi gerek sağlık açısından endişe vermeye devam ediyor. Yapılan tahminler de endişeleri artırıyor.

Örneğin son raporunda küresel ekonominin yüzde 5,2 daralacağını öngören Dünya Bankası, çoğu ekonominin resesyona gireceğini söyledi.

Dün yeni tahminlerini açıklayan Fransa Merkez Bankası da ekonominin 2020’de yüzde 10,3 daralacağını ve pandemi nedeniyle 1 milyon işin kaybedileceğini bildirdi. Danışmanlık ve vergi hizmetleri sağlayıcısı KPMG tarafından hazırlanan son rapor da İngiltere ekonomisi için kasvetli bir tablo çizdi.

Öncelikle İngiltere GSYİH’sinin 2020’nin ilk üç ayında yüzde 2 daraldığını ve bunun 2008’in dördüncü çeyreğinden bu yana en dik düşüş olduğunu hatırlatalım.
İngiltere GSYİH Yüzde 2 Daraldı
Kaynak: Trading Economics

Rapora döndüğümüzde ise çok daha karamsar bir tablo karşımıza çıkıyor. Buna göre pandeminin ekonomiyi bu yıl yüzde 7’nin üzerinde küçülterek İngiltere’yi modern zamanların en ağır ekonomik gerilemesine sürüklediği belirtildi.

KPMG’nin son üç aylık ekonomik görünümüne göre İngiltere ekonomisinin 2020’de yüzde 7,2 küçülmesinin beklendiği ve virüs için bir aşı ya da etkili bir tedavi olana kadar Covid-19’un etkisinden tamamen iyileşme olasılığının düşük olduğu kaydedildi.

KPMG Baş ekonomisti Yael Selfin, İngiltere ekonomisine dair şu ifadeleri kullandı:

KPMG Baş Ekonomisti İngiltere Yorumu Salgının ekonomi üzerinde “kalıcı bir iz” bırakacağına dair uyarı da bulundu. 2020’nin ikinci yarısında kısmi bir ekonomik toparlanma görmeyi bekleyen KPMG, hükümetin işverenlerin işçileri koruması için sunulan JRS planı sona erdiğinde yılın ilerleyen aylarında işsizlikte yeni bir artış olabileceği konusunda uyardı.

Şu anda yaklaşık dokuz milyon izne çıkarılan işçinin ücretini ödeyen programın Ekim sonunda kapanması bekleniyor. Rapora göre, işverenler izne çıkarılan tüm işçileri JRS sona ermeden geri alamayacaklar.

GSYİH’nin 2020’de yüzde 7,2 daraldıktan sonra 2021’de yüzde 2,8 artacağını öngören KPMG, tüketici harcamalarının bu yıl yüzde 9,5 düşebileceğini belirtti.
İngiltere Ekonomi Yüze 7,2 Daralacak
Kaynak: KPMG

Gelirler düşükken melirsizlik ve nakit tutma ihtiyacının birleşiminin, 2020 yılında yatırımların yüzde 12,6 azaldığını görebileceğini ve önümüzdeki yıl sadece yüzde 1,8 civarında büyüyebileceğini savundu.

Pandeminin başından beri kilitlenme ve sosyal mesafe önlemlerinin, konaklama ve seyahat sektörlerine önemli zarar verdiği, bu sektörlerde harcamaların büyük bir kısmının “zorunlu” sayılmamasının satışlarda daha fazla düşüşe yol açabileceği söylendi.

Pandemi ile mücadele için uygulanan kilitleme kısıtlamaları daha zayıf bir ekonomik ortam yarattı ki bu işsizlik oranını 2020’de %8,6 ve 2021’de %11’e yükseltebilir.
İşsizlik %8,6 Çıkabilir
Kaynak: KPMG

Zayıf ekonomik ortamın muhtemelen enflasyonu düşük tutacağı, bu yıl sadece yüzde 1 ve gelecek yıl yüzde 0,8 olacağı aktarıldı. Bununla birlikte enflasyonun İngiltere Merkez Bankası’nın hedefinin çok altında olması ve işgücü piyasası dahil ekonominin pandeminin etkilerinden sersemlemesiyle, para politikasının en azından 2021 sonuna kadar genişlemeci kalmasının beklendiği dile getirildi.

Bunun İngiltere Bankası nicel gevşeme programına devam ederken faiz oranlarının en düşük seviyede kalacağı anlamına geldiği eklendi. Tüm bunların yanında kurum, İngiltere’de virüsün ortadan kaldırılması için farklı tarihleri temel alarak pandemiden ekonomik toparlanmanın zamanlaması için dört alternatif senaryo düşündü.

Ana sonucu, önümüzdeki yıl Temmuz ayından itibaren bir aşının kullanılabilir olacağı ve bunun da 2021 için GSYİH büyümesini yüzde 2,8’e getireceği yönündeki tahmindi. Ayrıca raporda, 2021’deki ekonomik iyileşmenin Brexit tarafından engellenebileceği de belirtildi.

KPMG’nin tahminleri, İngiltere’nin 2020’nin sonuna kadar tarifeler veya kotalar olmadan AB’yle ticaret anlaşmasına varacağını ancak ek ticaret sürtüşmeleri nedeniyle ihracatın önümüzdeki yılın başında yine de düşebileceğini öngördü. Geçiş döneminin anlaşmaya varılmadan sona ererse veya daha sınırlı bir anlaşmaya varılırsa, ekonomik toparlanma “çok daha zayıf” olacağı eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu