Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Pandemi, ABD Çekirdek Enflasyonunu Rekor Düzeyde Geriletti

Koronavirüsten ötürü ekonomik göstergeleri tarihi ilkleri gören ABD, son olarak çekirdek enflasyonunda da ciddi düşüşe imza attı.
Pandemi, ABD Çekirdek Enflasyonunu Rekor Düzeyde Geriletti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakaları ve bundan kaynaklı ölümler her geçen gün artmaya devam ediyor. 4 milyon 286 bini aşan toplam vaka ve 288 binin üzerindeki can kaybı, dünyayı benzeri yaşanmamış zor bir sınava sokuyor.

Salgının merkez üssü olmaktan kurtulamayan ABD, 1 milyon 380 bine yakın vaka ve 82 bine dayanan ölü sayısıyla diğer ülkelere adeta fark atıyor. Sağlığın yanı sıra enkaz altında kalan ekonomi, korkulanın çoktan gerçekleştiğini gösteriyor.

Trump hükümeti her ne kadar kilitlenen ekonomiyi açmak için hevesli görünse de bunu erken yapmanın çift dipli resesyona neden olabileceği söylendi. Fakat ülkenin art arda açıklanan ekonomik göstergeleri iyileşmeyi mecburi kılıyor.

Bugün açıklanan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Nisan’da rekor düzeyde geriledi.

ABD TÜFE Rekor GerilemeÜlkenin Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan Nisan ayı TÜFE’si aylık bazda %0,8 geriledi. Bu, son 12 yılın en sert düşüşü olarak kaydedildi. Yıllık bazdaki artış ise %0,3’e düştü. Ülkede Mart ayı TÜFE’si %0,4’lük düşüş kaydetmişti.

Verilerden çekirdek enflasyonun %0,4 ile tüm zamanların rekor gerilemesini gördü. Verilerdeki bu durum, pandemi dolayısıyla günlerdir kapalı kalan işletmelerin ve ara verilen ekonomik faaliyetlerin bir yansıması oldu.

ABD’de 1957 yılından bu yana tutulan enflasyon verileri, çekirdek enflasyonda o tarihten bu yana ilk kez bu derece sert bir düşüş görüldü. Çekirdek enflasyonun geçtiğimiz aydaki gerilemesi %0,1 seviyesindeydi. %0,2’de tutulan beklentilerin yanında yıllık bazdaki artış %0,1 oldu.

Ülkedeki tüketici fiyatlarının Nisan’da bu seviyeye gerilemesinde hiç şüphesiz en büyük etken pandeminin duraklattığı iş faaliyetleri ve beraberinde mal-hizmete olan talebi düşürmesi oldu. 2008 yılında yaşanan finansal krizde dahi böylesinin görülmemiş olması, ekonominin aldığı hasarı açıklamaya yetiyor.

ABD’de gıda fiyatları da ciddi oranda arttığı görüldü. Tüketiciler pandemi ortasında yiyecek stoklayamaya yönelince et, kümes hayvanları, balık ve yumurta gibi gıdaların fiyatı %4,3; meyve ve sebzeler %1,5 ve tahıl ile unlu mamullerin fiyatı %2,9 zamlandı.

ABD Gıda Fiyat Artış
Kaynak: CNBC

Bu durum ABD’li tüketicilerin gıdaya yaptığı harcamaların 1974 yılının Şubat ayından bu yana en büyük aylık yükselişini kaydettiğini gösterdi. Öyle ki Nisan’da kaydedilen %2,6’lık artış 46 yılın en yükseğiydi. TÜFE, aynı zamanda petrol ve enerji fiyatlarındaki düşüşten de etkilendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu