Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Pakdemirli Mercimek Fark Desteği Ödemesinde Yeniden Düzenlemeye Gidileceğini Açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, mercimek üretiminde bugüne kadar yapılan fark desteği ödemesinde yeni bir düzenlemeye gidileceğini duyurdu.
Bakan Pakdemirli Mercimek Fark Desteği Ödemesinde Yeniden Düzenlemeye Gidileceğini Açıkladı
Yorum

İçinde bulundurduğu vitaminler ve lezzetiyle en önemli baklagiller arasında bulunan mercimek, Türkiye’nin bolca üretimini yapıp dışa satımını gerçekleştirdiği ürünlerde başı çekiyor. Ayrıca Türkiye, gelişen teknolojinin de desteğiyle dünya toplam baklagil üretimi incelendiğinde en büyük üreticiler arasındaki üçüncü sıradaki yerini koruyor. Kırmızı mercimek ihracatında ise dünya üçüncüsü konumunda bulunuyor.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, baklagillere 2008 yılından bu yana yapılan fark desteği ödemelerini işaret etti. Ürünlerin üretiminin hız kesmeden aynı şekilde devam etmesi için çabalayacaklarını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir PakdemirliNohut, mercimek ve kuru fasulye üretimi yapan çiftçilere 2008 yılından bu yana fark ödemesi desteği verildiğini söyleyen Pakdemirli, üründe destek birim fiyatını 2015 yılında 10 Krş/kg’dan 20 krş/kg’a, 2016’da 30 krş/kg’a ve 2018’de de 50 krş/kg’a çıkardıklarını belirtti. Bu uygulama sayesinde Türkiye’deki baklagil üretiminin ivme kazandığını aktardı.

Pakdemirli, mercimeğin insan sağlığı için oldukça faydalı bir ürün olduğuna işaret ederken, aynı zamanda bu ürünün ihracatından elde edilen gelirin ülke ekonomisine önemli bir katkı sağladığını açıkladı. Ardından mercimek üretiminin sürdürülebilirliğinin önem taşıdığını ifade etti.

Mercimek üretimine 11 yıldır sağlanan fark desteği ödemelerinde yeni bir düzenlemeye gidileceğini duyuran Pakdemirli, konuyla ilgili detayları paylaştı.

Mercimek Üretimine Fark Desteği ÖdemesiBaklagillerdeki fark ödemesi desteğini asıl olarak mercimek lehine düzenleyeceklerini ifade eden Pakdemirli, ürünün Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yoğun olarak üretildiğine değindi. Bu alanlara sıkışmış olan üretim alanlarını farklı bölgelere yaymak için faaliyetler başlatacaklarını duyurdu.

Bakanlık olarak gerçekleştirecekleri tüm projelerde mercimek üretimine öncülük verileceğini bildirdi. Özellikle kırmızı mercimek üretiminin artırılacağını söyledi. Bu ürünün üretimine yönelik eğitim ve yayım çalışmalarının hızlandırılacağını söyleyen Pakdemirli, tarım alanlarının boş bırakılmayacağını dile getirdi.

Pakdemirli, yürütülen tüm bu çalışmalar kapsamında üreticilerin mercimek üretimine teşvik edileceğini belirtti. Söz konusu çalışmalarla Türkiye’nin tarım sektörüne sürdürülebilirlik kazandırma, vatandaşların tüketimi ve aynı zamanda dış ticari ilişkiler yönünden önemli bir adım atılmış olacağını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu