Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu Ekim’de 169,8 Milyar Dolar Oldu

Özel sektörün yurt dışından aldığı kredi borcu, Ekim'de 2020 sonuna kıyasla 3,1 milyar dolar azaldı.
Özel Sektörün Yurt Dışı Kredi Borcu Ekim’de 169,8 Milyar Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Buna göre Ekim 2021 itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu geçen yılın sonuna kıyasla 3,1 milyar dolar azalarak 169,8 milyar dolara geriledi.

Ekim sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplamı 42,2 milyar dolar açıklandı.

Söz konusu dönemde uzun vadeli borç 161,4, kısa vadeli borç 8,4 milyar dolar açıklandı.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Uzun Vadeli Kredi Borcu Gelişmeleri
Kaynak: TCMB

2020 sonu ile karşılaştırıldığında uzun vadeli kredi borcunda 1,8 milyar dolarlık, kısa vadelide ise 1,3 milyar dolarlık düşüş oldu. Bankaların uzun vadeli kredi biçimindeki borçlanmaları 3,6 milyar dolar azaldı. Tahvil aracı biçimindeki borçlanmaları ise 1,6 milyar dolar azalarak, 19,9 milyar dolara geriledi.

Ekim ayında bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 971 milyon dolar, tahvil stoku 4 milyon dolar azaldı. Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında 2,8 milyar dolarlık artış olurken, 2,4 milyar dolar artan tahvil stoku 10,1 milyar dolara çıktı.

Kısa vadeli borcun detaylarına bakıldığında bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,1 milyar dolar azalarak 5,5 milyar dolara geriledi. Finansal olmayan kuruluşlarınki 103 milyon dolar azalarak 1,2 milyar dolara indi.

Uzun vadelide tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 2,6 milyar dolar azaldı ve 106,4 milyar dolar oldu. Kısa vadelide tahvil hariç özel alacaklılara olan borç 1,5 milyar dolar azalarak 8,0 milyar dolar kaydedildi.

Döviz dağılımına bakıldığında 161,4 milyar dolarlık uzun vadeli borcun %62,3’ünün ABD doları, %33,9’unun Euro, %2,0’ının Türk lirası ve %1,8’inin ise diğer döviz cinslerinden meydana geldiği görüldü. 8,4 milyar dolarlık kısa vadeli kredi borcunun ise %37,8’i dolar, %36’sı Euro, %21,9’u Türk lirası ve %4,3’ü diğer döviz cinslerinden oluştu.

Uzun vadeli toplam kredi borcunun %40,1’ini finansal kuruluşların, %59,9’unu ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Kısa vadeli toplam kredi borcunun %83,3’ünü finansal kuruluşların, %16,7’sini finansal olmayan kuruluşların borcu meydana getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu