Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu 171,5 Milyar Dolar Oldu

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu Mart'taki 170,2 milyar dolar seviyesinden Nisan'da 171,5 milyar dolara ulaştı.
Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu 171,5 Milyar Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan verilere göre; Nisan ayında özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020’nin sonuna göre 2,2 milyar dolar azalarak 171,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Toplam kredi borcu, Mart ayında 3,5 milyar dolar azalarak 170,2 milyar dolar olmuştu.

Borç vadeye göre incelendiği zaman 2020 sonuna göre uzun vadeli 2,1 milyar dolar azalarak 161,9 milyar dolar oldu. Kısa vadeli kredi borcu (Ticari krediler hariç) ise 161 milyon dolar azalarak 9,6 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Uzun vadeli kredi borcunda, bankaların kredi biçiminde borçlanmalarının 1,3 milyar dolar azaldığı gözlendi.
Özel Sektörün Uzun Vadeli Kredi Borcu
Kaynak: TCMB

Bankaların uzun vadeli kredi borcunda tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının da Nisan’da 230 milyon dolar düşerek 21,3 milyar dolar olduğu açıklandı. Aynı dönemde banka dışı finansal kuruluşların tahvil stokunda önemli değişiklik olmazken 2,3 milyar dolar seviyesinde olduğu belirtildi. Bu kurumların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 380 milyon dolar azaldı.

2020’nin sonuna göre finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 461 milyon dolar arttığı söylenirken, tahvil stoklarının 5 milyon dolar azalarak 7,8 milyar dolar olduğu görüldü.

2020’nin sonuna göre bankaların kısa vadeli kredi borcu; kredi biçiminde borçlanma kategorisinde 264 milyon dolar azalarak 6,3 milyar dolar oldu. Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 36 milyon dolar artarak 1,3 milyar dolar oldu.

161,9 milyar dolarlık uzun vadeli kredi borcunun döviz kompozisyonuna bakıldığı zaman; %62,5’inin ABD doları, %33,5’inin Euro, %2,2’sinin TL ve %1,8’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü. 9,6 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise %37,6’sının ABD doları, %37,4’ünün Euro, %21,6’sının TL ve %3,4’ünün diğer döviz cinslerinden olduğu belirlendi.

Son olarak özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Nisan sonu itibarıyla kalan vadeye göre 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 42,8 milyar dolar tutarında olduğu açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu