Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Sektörün Yurt Dışı Kısa Vadeli Kredi Borcu 9,1 Milyar Dolara Geriledi

TCMB Mart ayı itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı.
Özel Sektörün Yurt Dışı Kısa Vadeli Kredi Borcu 9,1 Milyar Dolara Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Uluslararası Para Fonu (IMF) Ödemeler Dengesi ve Uluslararası Yatırım Pozisyonu Altıncı El Kitabı doğrultusunda hazırladığı aylık verileri açıkladı. Buna göre özel sektörün yurt dışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu, 2021 Mart itibarıyla 2,9 milyar dolar azalarak, 161 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Bir önceki ay olan Şubat’ta kısa vadeli kredi borcu 9,9 milyar dolar, uzun vadeli borç 164,4 milyar dolar gelmişti. Söz konusu dönemde ticari krediler hariç kısa vadeli borç 605 milyon dolar azalarak, 9,1 milyar dolar kaydedildi.

Özel sektörün toplam dış kredi borcu, 2020’nin sonuna göre 3,5 milyar dolar azaldı ve 170,2 milyar dolar gerçekleşti.
Özel Sektör Toplam Kredi Borcu
Kaynak: TCMB

Uzun vadeli borca detaylı bakıldığında bankaların kredi biçimindeki borcu, bir önceki yılın sonuna göre 1,6 milyar dolar azaldı. Tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarda 540 milyon dolar artış olup, 22,1 milyar dolar seviyesi kaydedildi. Bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 541 milyon dolar, tahvil stoku 3 milyon dolar azaldı.

Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarında da 541 milyon dolarlık düşüş gerçekleşti. Bu alandaki tahvil stoku 19 milyon dolar azalarak 7,7 milyar dolara geriledi. Bankaların kısa vadeli borcu 501 milyon dolar azalarak 6,1 milyar dolara geriledi.

Finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,2 milyar dolara indi. Uzun vadeli borç türünde tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 3,2 milyar dolar azalarak 106,3 milyar dolara geriledi. Kısa vadelide ise 811 milyon dolarlık düşüşle, 8,7 milyar dolar kaydedildi.

Uzun vadeli kredi borcunun %63,4’ünü, kısa vadelilerin %39,1’ni ABD doları oluşturdu. 161 milyar dolarlık uzun vadeli borcun %43’ü finansal, %57’si finansal olmayan kuruluşlara ait oldu. Kısa vadelilerde ise %83,7’lik kısmı finansal kuruluşlar meydana getirdi. 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplamı ise 42,2 milyar dolar açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu