Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Özel Sektörün Uzun Vadeli Dış Borcu 7,4 Milyar $ Azalarak 173,6’ya Geriledi

TCMB verilerine göre Nisan ayı itibarıyla özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcunda düşüş gerçekleşti.
Özel Sektörün Uzun Vadeli Dış Borcu 7,4 Milyar $ Azalarak 173,6’ya Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan 2020 dönemine ait özel sektörün yurt dışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini yayımladı. Buna göre hem kısa hem de uzun vadeli borçta, geçen yılın sonuna kıyasla azalma oldu.

Nisan ayında yurt dışı kaynaklı uzun vadeli borç 2019 sonundaki rakamlara göre, 7,4 milyar dolar azaldı ve 173,6 milyar dolar oldu. Ticari krediler hariç kısa vadeli borç ise 895 milyon dolar azalarak, 8,1 milyar dolara indi.

Nisan’da, bir önceki yılın sonuna kıyasla bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 1,7 milyar dolar azaldı.

Uzun vadeli dış borcun, gruplara göre dağılımına bakıldığında bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 1,1 milyar dolar azaldığı görülüyor. Söz konusu dönemde tahvil ihracı biçimindeki borçlar 1,1 milyar dolar azalarak 20,2 milyar dolara geriledi.

875 milyon dolar azalan tahvil stoku ise 2,8 milyar dolar oldu. Finansal olmayan kuruluşların uzun vadeli borcunda 1,6 milyar dolar, tahvil stokunda 25 milyon dolar düşüş kaydedildi.

Kısa vadeli borca baktığımızda bankaların kredisi 652 milyon dolar azalarak 5 milyar dolara, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 24 milyon dolar azalarak 1,7 milyar dolara gerilemiş durumda.

173,6 milyar dolarlık uzun vadeli dış borcun %62’sini ABD doları oluşturdu.
Özel Sektör Dış Borç Sektörlere Göre Dağılım
Kaynak: TCMB

Geri kalan miktarın %33,5’i Euro, %2,8’i Türk lirası ve %1,7’si diğer döviz cinslerinden meydana geliyor. 8,1 milyar dolarlık kısa vadeli dış borcun dövizlere göre dağılımına baktığımızda; %38,8’inin ABD dolarından, %34,3’ünün Euro’dan, %25,6’sının Türk lirasından ve %1,3’ünün diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmekte.

Alacaklıya göre; tahvil hariç özel alacaklılara olan borç uzun vadelilerde Nisan ayında 4,8 milyar dolar azalarak 120,8 milyar dolara geriledi. Kısa vadelilerde ise 919 milyon dolar azaldı ve 7,9 milyar dolar oldu.

Uzun vadeli dış borcun %41,9’unu finansal, %58,1’ini finansal olmayan kuruluşlar oluşturdu. Kısa vadelilerin ise %76’sını finansal, %24’sünü finansal olmayan kuruluşlar meydana getiriyor. Nisan sonu itibarıyla özel sektörün yurt dışı kaynaklı borcunun, bir yıl içinde geri ödemeye tabi olacak anaparaların toplamı 42,9 milyar dolar olarak hesaplandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu