Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC+ İçinde Çok Fazla Memnuniyetsizlik ve Yorgunluk Var

Bir petrol gözlemcisi, üretim kotaları hakkında güçlü olumsuz yorumlarda bulunan Irak nedeniyle OPEC+'ın yorgun olduğunu söyledi.
OPEC+ İçinde Çok Fazla Memnuniyetsizlik ve Yorgunluk Var
Son Güncelleme: 
Yorum

OPEC dışı ülkeleri tanımlamak için kullanılan OPEC+ grubu içinde çok fazla memnuniyetsizlik ve yorgunluk olduğu yorumları petrol piyasasında dikkat çekti. Irak’ın ittifakın bu haftaki toplantısı öncesinde yaptığı yorumlar ise bunun nedeni olarak gösterildi.

Irak, OPEC+ üretim kotaları hakkında güçlü olumsuz yorumlara sahipken, petrol gözlemcileri bu durumun çarpıcı olduğunu düşünüyor.
Irak Günlük Petrol Üretimi - Ekim 2020
Kaynak: Peak Oil Barrel

Grubun, bugünden itibaren iki günlük toplantısında Ocak 2021 için planlanan üretim artışını ertelemeyi düşünmesi bekleniyor. OPEC Yönetici Editörü S&P Global Platts’tan Herman Wang, birkaç hafta önce herkesin bunun oldukça rutin bir toplantı olacağını düşündüğünden ancak şimdi bazı çatlaklar olduğunu söyledi.

Petrol Fiyatlarını Canlı Takip Etmek için Tıklayın

CNBC’ye konuşan Wang, “Irak’ın kotasıyla uzun süredir boğuştuğunu biliyoruz. Ancak herkese uyan tek beden yaklaşımından bıktıklarını söylüyorlar. OPEC yönetimi hakkında doğrudan bir şeyler söylemeleri oldukça çarpıcı,” dedi.

Wang, bu tür toplantılardan önce bir performans tiyatrosu olmasının alışılmadık bir şey olmadığını da söyledi. Ancak bu çağrıların bazılarının gerginliğinin şaşırtıcı olduğunu ifade etti. Koronavirüs nedeniyle kesintilerin bu kadar uzun süredir devam etmesinin birçok üye arasında memnuniyetsizlik yarattığını belirtti.

Wang,  Suudi Arabistan’ın uzun süredir müttefiki olan Birleşik Arap Emirlikleri’nin potansiyel olarak gruptan ayrıldığına dair haberlerin olduğunu da söyledi.
Birleşik Arap Emirlikleri Günlük Petrol Üretimi - Ekim 2020
Kaynak: Peak Oil Barrel

Bunun gerçek bir tehdit mi, yoksa sadece bir pazarlık aracı mı olduğu sorusu üzerine Wang, her ikisinden de biraz olduğunu dile getirdi. BAE Enerji Bakanı Suhail al-Mazrouei ise ülkenin ittifakın güvenilir bir üyesi olduğunu söyledi.

OPEC’in geleceği hakkında zor sorular olduğunu belirten Wang, “Bu görüşmeleri kısmen bu kadar tartışmalı yapan da budur. Bu sadece önümüzdeki üç ayla ilgili değil, gerçekten on yılın geri kalanıyla ilgili,” ifadelerini kullandı.

Wang, BAE’nin iddialı üretim hedefleri olduğunu ve OPEC+ çıktı kesintileriyle sınırlandırılmak istenmediğini söyledi. Şu anda sorunun diğer üyelerin ittifakı devam ettirmek isteyip istemediğini de sözlerine ekledi.

Editör, “Suudi Arabistan için yapılması gereken bir durum var, daha yüksek petrol fiyatları istiyor, toplu eylem ihtiyacını görüyorlar. Rusya, OPEC+ ile bu bağları sürdürmede ve bu petrol fiyatlarını burada ve şimdi desteklemede bir avantaj görüyor. Bundan 6 ay sonra durum hala böyle olacak mı bilmiyorum. Bunların sorulması gereken zor sorular olduğunu düşünüyorum. Devam eden bazı tartışmalar var. Bu konuşmaları renklendiren ve bizim de aradığımız şey bu,” yorumuyla da dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu