Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

OPEC+ Petrol Arzındaki Kesintileri, Haziran Ayına Kadar Uzatacak

OPEC+ üyelerinin, OPEC ile birlikte yürüttükleri petrol arzındaki kesintileri, 2020 yılının Haziran ayına kadar uzatacakları söylendi.
OPEC+ Petrol Arzındaki Kesintileri, Haziran Ayına Kadar Uzatacak
Yorum

OPEC ve müttefikleri gelecek ay bir araya gelerek, petrol üretimindeki kesintileri 2020 yılının Haziran ayına kadar uzatmaya gidecek gibi görünüyorlar. OPEC dışı petrol üreticisi Rusya, Suudi Arabistan’ın devlet petrol devi Saudi Aramco’nun halka arzının ortasında petrol piyasasını dengede tutma konusunda iş birliğini yürüteceğini söyledi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, 5 Aralık’ta Viyana merkezinde toplanacak ve ardından OPEC+ olarak bilinen Rusya’nın liderliğindeki bir grup petrol üreticisi ile görüşecek. Mevcut petrol arzı kesintileri, 2020 Mart’a kadar devam edecek.

5 Aralık’ta Suudi Arabistan, Aramco’nun halka arzının nihai fiyatını, dünyanın en büyük halka arzı olacağını umarak ilan edecek. O zamanki petrol fiyatının Aramco’nun Aralık ayı ortasına kadar beklenen listesinin anahtarı olması muhtemel görünüyor.

Bir OPEC kaynağı, “Şimdiye kadar iki ana senaryomuz var: Ya Aralık ayında bir araya gelmek ve mevcut kesintileri Haziran ayına kadar uzatın ya da kararı gelecek yılın başlarına kadar ertelemek, piyasanın nasıl göründüğünü bilmek ve kesintileri yılın ortasına kadar uzatmak için Mart ayından önce görüşmek,” dedi.

OPEC kaynakları, 2020 yılının ilk çeyreğinde pazar koşullarının, petrol talebindeki yavaşlama ve görünümü zorlaştıran Irak ve Nijerya gibi bazı üreticiler tarafından zayıf ürün uyumuna ilişkin kaygılar nedeniyle belirsizliğini koruduğunu belirttir.

Bir OPEC temsilcisi ise “Benim düşüncem, Mart ayı başında tekrar toplantı yapmaktan kaçınmak için Haziran ayının sonuna kadar uzatma, piyasa koşullarının gerektirdiği daha erken bir toplantı çağrısı yapma olasılığı… Bugün itibarıyla muhtemel senaryodur,” ifadelerini kullandı.

Mevcut Kesintilerde Daha İyi Uyum

Mevcut Kesintilerde Daha İyi Uyumİki kaynak, resmi olarak daha derin kesintileri ilan ettiğini ancak mevcut kesintilerle daha iyi uyum hakkında bir mesajın piyasaya gönderilebileceğini söyledi. Ayrıca OPEC’in fiili lideri Suudi Arabistan’ın, daha fazla kesinti yapmadan önce grubun üretim azaltma anlaşmasına uyumunu artırmaya odaklanmak istediğini söylediler.

İlk OPEC kaynağı, “Suudiler, kesintilere uymayanların ilk önce ne yaptığını görmek istiyor. Daha derin kesimler veya çıktı kotaları değiştirmek için şimdiye kadar dolaşımda sayı yok,” dedi.

OPEC ve Suudi petrol politikalarını yakından izleyen Energy Aspect’in düşünce kuruluşu kurucu ortağı Amrita Sen, OPEC+ tarafından mevcut ürün indirimlerinin Haziran ayına kadar yalnızca uzatılmasının petrol fiyatlarını desteklemeye yetmeyebileceğini söyledi.

Amrita Sen, “Piyasa 2020 sonuna kadar daha fazla kesinti ve uzatma bekliyor. Diğer senaryolarda piyasa satışa geçecek,” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçen hafta Aralık ayında yapılan toplantı için tonu belirterek, Suudi Arabistan’ın görüşmelerini zor olmaktan çıkartmıştı. Dün ise bir konferansta, Rusya’nın petrol piyasasını dengede tutmak için OPEC ile olan iş birliğini sürdüreceğini söyledi.

Kaynaklar ise Moskova’nın zorlu kış şartlarında petrol üretim kesintilerine yanaşma taraftarı olmak istemeyeceğini iddia etmişlerdi. Çünkü donma sıcaklıkları, Rusya’nın kış aylarında kuyuyu kapatmasını ve kuyuları yeniden başlatmasını zorlaştırıyor.

“Rusya, Suudilerin Düşmesine İzin Vermez”

"Rusya, Suudilerin Düşmesine İzin Vermez"Rus düşüncesine aşina olan bir kaynak, “Şüphe yokki; Rusya’nın önümüzdeki halka arz öncesinde fiyatların çökmesi durumunda Suudilerin düşmesine izin vermeyeceği kesin,” dedi.

Putin’in Suudi Prens Muhammed bin Selman ile yakın ilişkiler geliştirdiğini ve Rusya hükümetinin Riyad’ı desteklememesi durumunda üç yıllık ortaklığın dağılabileceğini bildiğini de sözlerine ekledi.

OPEC+ ittifakı, Ocak ayından bu yana petrol fiyatlarının 62 dolara yükselmesine yardımcı olmak için üretimi günlük 1,2 milyon varil azaltacak bir anlaşmaya sahip.

Rusya’nın Doğrudan Yatırım Fonu’nun başkanı olan Kirill Dmitriev, “Bu sadece Suudi Arabistan’ı desteklemekle ilgili değil. Anlaşma, hiç şüphesiz Rusya için faydalıdır. Rus bütçesi anlaşmadan 100 milyar dolardan fazla para aldı ve anlaşma Rus ekonomisini dengeledi,” dedi.

Dmitriev ve Enerji Bakanı Alexander Novak, 2017 yılında başlayan Suudi Arabistan ile yapılan anlaşmanın kilit mimarlarıydı. OPEC’teki Suudi Arabistan ve diğer Körfez üreticileri, piyasayı dengelemek ve fiyatların düşmesini önlemek için vaat edilen indirimlerden daha fazla pay alıyorlar.

Ekim ayında, krallık petrol üretimini OPEC hedefine yükselterek geçen ay tesislerine yapılan saldırıların ardından stoklarını yenilemek için günlük 10,3 milyon varil üretti. Ancak pazara tedarik ettiği ham petrol hacmi, günlük 9,9 milyon varil bazında tutuldu.

Geçen hafta OPEC Genel Sekreteri Mohammed Barkindo, ABD’nin petrol arzındaki artışın gelecek yıl yavaşlayabileceğini ve talebin ise daha derin bir düşüşe yol açabileceğini belirtmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar