Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ons Başına 1,500 Doları Aşan Altın Vadelileri Son 6 Yılın Yükseğinde!

Comex'te işlem gören altın vadelileri yükselerek 1500 dolar seviyesinin üzerine tırmandı ve böylelikle 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesini kaydetti.
Ons Başına 1,500 Doları Aşan Altın Vadelileri Son 6 Yılın Yükseğinde!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bu sıralar ABD ve Çin arasındaki şiddeti artan ticaret savaşıyla yatırımcıların güvenli liman arayışları arttı. Bu sayede altına olan talep de artarken, değerli metal önümüzdeki günler için de güçlü duruşunu koruyacak gibi görünüyor.

Söz konusu güçlülüğü 6-12 ay için öngörülen altındaki fiyat yükseliş, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e uygulayacağı vergi yaptırımı sonrasında kendini göstermişti.

Bunun yanında dünyanın iki büyük ekonomisi arasındaki ortamın kızışmasına yönelik korkular, yavaşlayan küresel büyüme ve dünya genelinde önemli merkez bankalarının para politikasını genişletmesi de altın fiyatlarına destek oluyor.

Comex’te işleme alınan altın vadelileri %1.2 oranındaki yükselişle 1,502.30 dolardan işlem gördü ve böylelikle 2019 yılına ilişkin kazancını %17’ye taşıdı.

Altın Vadelileri 2019 Yılına İlişkin Kazancını %17'ye TaşıdıAltın, kaydettiği bu yükselişle son 6 yılın zirvesini elde etti. Değerli metaldeki bu yükselişin, exchange traded fonlara (ETF) sağlanan girişlerden de destek aldığı söylenebilir. ABD ve Çin çekişmesinden en fazla yarar gören yatırım araçlarından biri olan altının yanında, gümüş de yükseliş eğiliminde.

UBS Group AG servet yönetimi birimi emtia ve Döviz idari direktörü Wayne Gordon, güvenli yatırım aracı altının geleneksel rolünü izlediğini belirterek, bankanın oluşturduğu risk senaryosu baz alındığında, ticaret savaşının şiddetinin artması halinde altın fiyatlarının 1600 dolara kadar fırlayabileceğini öngördü.

Kazançlarını dördüncü güne taşıyan altın vadelileri Singapur saatiyle 12:08’de 1,498.10 dolardan işlem gördü.

Altın Kazançlarını Dördüncü Güne Taşıdı

Altın kazançlarını artırırken Sydney’de işlem gören madencilik hisseleri de yükseliş kaydetti. Spot piyasada işleme alınan gümüş ise %2.2 artışla 16.8082 dolar ile 1 yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine ulaştı.

Diğer taraftan ons altın dünkü işlemlerinde yükseliş eğilimindeydi ve 1474,59 dolardan kapanış yaptı. Bugüne de yükseliş eğilimini sürdürerek başlayan değerli metal, Asya piyasalarında 1490 dolar üzerini test etmişti. TSİ 11:53’te onsu 1487.31 dolardan işlem görüyor.

Gram altındaki duruma bakıldığında ise onun da bugüne %0,94 değer artışının söz konusu olduğu söylenebilir. Dolardaki düşüşün etkisiyle sınırlı bir yükseliş sergileyen gram altın TSİ 11:58’de 262.78 liradan alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu