Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ocak’taki Gerilemeyle Yunanistan’da Deflasyon 10. Ayına Ulaştı

Yunanistan’da tüketici fiyatları 2021’in ilk ayında 10. ardışık düşüşünü bildirdi. Böylece deflasyonda onuncu aya ulaşıldı.
Ocak’taki Gerilemeyle Yunanistan’da Deflasyon 10. Ayına Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yunan İstatistik Kurumu (ELSTAT) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki tüketici fiyatları Ocak’ta yüzde 2 düşüşle ardışık onuncu gerilemesini kaydetti. Rakam önceki ayın yüzde 2,3 düşüşünün ardından geldi.

Deflasyonun ardışık onuncu ayında ulaştırma fiyatları, çeşitli mal ve hizmetler, konut, iletişim ve ev aletleri için fiyatlar gerileme bildirdi. Sağlık için fiyatlar da önceki ayın düşüşünden hızlandı. Aylık bazda tüketici fiyatları önceki ayın yüzde 0,4 düşüşünün ardından yüzde 1,3 azaldı.

Şubat 2020-Ocak 2021 arasındaki on iki aylık dönem için ortalama TÜFE, Şubat 2019-Ocak 2020 dönemi için ilgili endekse göre %1,5 azaldı.
Grafik: Elstat

Şubat 2019 ile Ocak 2020 arasındaki on iki aylık dönemdeki ortalama TÜFE değişiminin, Şubat 2018 ile Ocak 2019 dönemine göre yıllık değişim oranı yüzde 0,3 oldu. Aralık ayına kıyasla yüzde 1,3’lük düşüş, giyim ve ayakkabıda ise kış dönemi satışları nedeniyle %26,5’lık gerileme, ev eşyasında yüzde 0,4 gerileme, iletişim grubunca yüzde 0,3 gerilemeden kaynaklandı.

Aynı zamanda gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yüzde 0,4 artış, alkollü içecek-tütün grubunda yüzde 0,9 artış, elektrik, doğalgaz, kalorifer yakıtında yüzde 0,6 artış ve taşımacılıkta yüzde 0,8 artıştan kaynaklandı.
Yunan Tüketici Fiyat
Kaynak: ELSTAT

TÜFE’deki yıllık yüzde 2’lik düşüşün nedeni ise tüm kalemlerde gerçekleşen gerilemeler oldu.

Bunlar yüzde 0,4 azalan gıda ve alkolsüz içecekler; yüzde 3,5 azalan giyim-ayakkabı, yüzde 3,4 azalan konut, yüzde 2,2 azalan ev eşyaları, yüzde 1,2 azalan sağlık, yüzde 5,7 azalan ulaşım, yüzde 2,1 azalan telekomünikasyon, yüzde 0,6 azalan rekreasyon-eğlence, yüzde 0,6 azalan otel-kafe-restoran grubu, yüzde 2,4 azalan muhtelif mal ve hizmetler grubu oldu.

Bu arada hafta sonunda Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis Atina’daki “Mega Aşılama Merkezi”ni ziyaretinde iyimser açıklamalarda bulundu. Mitsotakis 500.000’den fazla aşı yaptıklarını ve bir milyondan fazla randevu aldıklarını söyledi.

“Her hafta aldığımız aşı miktarına bağlı olarak, mümkün olan en kısa sürede ve mümkün olan maksimum güvenlikte aşı olmak isteyen vatandaşlarımıza aşılama taahhüdünü tam olarak yerine getiriyoruz” diyerek Covid-19’a karşı aşılama programının başlatılmasına katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu