Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ocak Ayı Enflasyon Rakamları için Tahminler Endişe Veriyor

Haftanın en önemli verilerinden olan enflasyon için geri sayım başladı. Uzmanların yükselişle ilgili beklentileri endişe verdi. Detaylar aşağıda;
Ocak Ayı Enflasyon Rakamları için Tahminler Endişe Veriyor
Yorum

Aralık ayı enflasyon oranlarının yankıları sürerken yarın Türkiye İstatistik Kurumu tarafından saat 10.00’da açıklanacak son veri için geri sayım başladı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından dün yayımlanan rapor 2021’in son ayında 18 yılın en yükseğine çıkan İstanbul enflasyonunun yüzde 51’le 19 yılın zirvesini kaydettiğini gösterdi.

İstanbul enflasyonu yeni zirveye çıkarken haftanın kritik verisi için gelen uzman tahminleri, endişelerin yakın zamanda sonlanmayacağına işaret etti.

Ocak Ayı Enflasyonu için Yüksek Beklentiler

Anadolu Ajansı haberine göre AA Finans’ın Ocak ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketinde ekonomistlerin Ocak ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 10,09) göre bir önceki ay yüzde 36,08 olan yıllık enflasyonun yüzde 48,42’ye yükseleceği hesaplanıyor.

Bloomberg HT’nin haberine göre Unicredit Ocak ayında yıllık enflasyonun yüzde 48,2’ye çıkmasını beklediklerini belirtirken gösterge enflasyondaki yükselişin üçte birinin artan elektrik ve doğalgaz fiyatlarından geleceğini söyledi.

Yıllık enflasyonun artışı sürdüreceğini düşünen banka, 2022’nin son iki ayına kadar enflasyonun yüzde 55 seviyelerinde kalacağını ve sonrasında baz etkisinin devreye girmesiyle 2022 sonunda yüzde 37 olacağını öngördü.

ING uzmanları ise elektrik, benzin ve doğal gaz fiyatlarındaki son artışlar göz önüne alındığında, enflasyonun büyük baz etkilerinin desteğiyle 2022 sonlarında bir miktar ılımlılık göstermeden önce, yakın vadede daha fazla baskı altında kalacağını öngördü. Aynı zamanda yıl sonuna kadar son okumanın üzerinde kalacağını ekledi.

Aralık’ta Enflasyon Tarihi Seviyelere Yükselmişti

Aralık Enflasyon Verileri
Kaynak: TÜİK

Türkiye’nin tüketici fiyatları, Aralık 2021’de bir önceki aya göre beklentilerin çok üzerinde 13,58 artarak rekor kırmıştı.

Yıllık bazda da yüzde 30,6’lık piyasa beklentilerinin oldukça üzerinde gerçekleşerek yüzde 36,08’e yükselmişti. Yıllık çekirdek enflasyon oranı Aralık ayında yüzde 31,88 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkarken aylık bazda yüzde 13,58 artış da yeni rekoru işaretlemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu