Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ocak Ayında 87 Bin 383 Kişi İŞKUR Vasıtasıyla İş Buldu

İŞKUR, geçtiğimiz ay 87 bin 383 kişiyi bir işe yerleştirdi. 2019 yılında ise 1 milyondan fazla kişiyi istihdam dünyasına kazandırdı.
Ocak Ayında 87 Bin 383 Kişi İŞKUR Vasıtasıyla İş Buldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ilgili kuruluşu olan İŞKUR, vatandaşları iş sahibi yapmaya devam ediyor. Açıklanan verilere göre Ocak ayında 87 bin 383 kişi İŞKUR sayesinde iş sahibi oldu. Bu rakamda geçen yılın aynı dönemine kıyasla %4,8 oranında artış oldu. Geçen ay İŞKUR’un iş sahibi yaptığı kişilerin 55 bin 571 tanesi erkeklerden, 31 bin 812 tanesi kadınlardan meydana geldi.

Ocak ayında İŞKUR vasıtasıyla bir işe yerleştirilenlerin 18 bin 785 tanesi yükseköğrenim mezunlarından oluştu.

İŞKUR İstihdamİşsiz insanların meslek sahibi olması, işsizliğin azaltılması, istihdamın korunması ve artırılması temel hedefleri doğrultusunda istihdama aracılık eden İŞKUR, geçen ay 88 bine yakın kişiyi iş dünyasına kazandırdı. Bu arada bu sabah Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye’de işsizlik oranı %13,3 seviyesine geriledi. 4 milyon 308 bin kişinin işsiz olduğu 2019 yılının Kasım ayında, istihdam edilen kişi sayısı 28 milyon 169 bin olarak açıklandı.

Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 145 bin düşüş olan istihdam oranı %45,6’ya geriledi. İstihdam edilen kişi sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yapan İŞKUR, geçen 28 bin 506 kişiye mesleki nitelik kazandırdı. Kurumun 2019 yılında işe yerleştirdiği kişi sayısı yıllık bazda %19,5 oranında artış göstererek 1 milyon 490 bin 276 olarak açıklandı.

İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne bağlı Sultangazi Hizmet Merkezi Şube Müdürü SN. Cihan Kapucu, Milli İstihdam Seferberliği kapsamında İstanbul Şekerci Pastacı Helvacı Tatlıcı ve Şeker Mamulleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası tarafından organize edilen toplantıya katıldı. Burada işverenlerle bir araya gelen Kapucu, kayıtlı işveren olmanın getireceği avantajları anlattı. İŞKUR’a kayıtlı bir işverenin istihdam sağladığı zaman istihdam seferberlikleri kapsamında teşviklerden yararlandığını söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu