Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Norveç GSYİH’si 3Ç20’de Covid Kaynaklı Resesyondan Toparlandı

Yayımlanan verilere göre Norveç'in gayri safi yurtiçi hasılası, koronavirüs salgınının neden olduğu derin bir durgunluktan toparlanarak üçüncü çeyrekte güçlü bir şekilde büyüdü.
Norveç GSYİH’si 3Ç20’de Covid Kaynaklı Resesyondan Toparlandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın ikinci çeyreğinde benzeri görülmemiş bir hızda daralan Norveç, üçüncü çeyrekte salgın kaynaklı resesyondan toparlanarak güçlü büyüme kaydetti. Ulusal istatistik ofisinin (SSB) yayımladığı verilere göre petrol ve gaz üretimini hariç tutan mainland GSYİH, Temmuz-Eylül döneminde önceki üç aya göre yüzde 5,2 genişledi.

Bununla birlikte Eylül ayındaki faaliyet seviyesi, Şubat ayına göre hala %2,7 daha düşük kaldı. İkinci çeyrek okuması başlangıçta görülen yüzde eksi 6,3’ten yüzde eksi 6’ya revize edildi ve rekor seviyedeki en zayıf değer olmaya devam etti.

Ulusal hesaplardan alınan mevsimsellikten arındırılmış rakamlar, Anakara Norveç GSYİH’sinin Eylül ayında yüzde 0,6 artarak ardışık beşinci ayında artış oldu. Norveç ekonomisinde Mart ve Nisan aylarında yaşanan keskin düşüşün ardından, aktivitenin sonraki aylarda toparlandığı söylendi.

Enfeksiyon kontrol tedbirlerinin hafifletilmesi Mayıs ve Haziran aylarında güçlü bir büyüme ile sonuçlanırken aylık büyüme oranı üçüncü çeyrekte yavaşladı.
Norveç GSYİH 3Ç20
Kaynak: SSB

Eylül ayında, Şubat ayından bu yana düşüşün yarısından biraz fazlası toparlandı ve Covid-19 salgınının patlak vermesinden öncekine göre yüzde 3’e yakın bir düşük aktivite seviyesine işaret etti. Üçüncü çeyrekteki güçlü büyüme bu toparlanmayı yansıtırken büyümenin kısıtlamaların gevşetilmesinden hemen sonra en güçlü seviyesini gördüğü belirtildi. Söz konusu etki, üçüncü çeyrek boyunca kademeli olarak tükendi.

Norveç İstatistik Kurumu’ndan Pal Sletten’e göre Eylül ayında, birçok endüstride çıktı pandeminin Norveç’i vurması öncesine kıyasla önemli ölçüde düşüktü. Bu, Ekim ayında enfeksiyon oranları yeniden arttığında ve enfeksiyon kontrol önlemleri sıkılaştırıldığında, Norveç ekonomisinin hala normal bir durumdan uzak olduğu anlamına geldi.

Zaten üçüncü çeyrekte istihdamın, salgın öncesinin 80.000’in altında kalması da durumu destekledi. Bununla birlikte ikinci çeyrekten üçüncü çeyreğe güçlü büyümenin ardında neredeyse tüm sektörlerdeki olumlu gelişme vardı.

Mart ve Nisan aylarında en keskin düşüşü yaşayan hizmet sektörlerinden birkaçı en güçlü toparlanmayı yaşadı, ancak aynı zamanda Şubat ayındaki seviyenin de oldukça altında kaldı. Krizin başında imalat, inşaat ve eğitim gibi daha zayıf yüzdelik düşüşleri olan sektörler, buna karşılık gelen bir yüzde büyüme görmediler ancak hepsi Şubat ayındaki faaliyet seviyesinde ya da hemen altında kaldılar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu