Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tehlikenin Merkez Üssü New York Mayıs Ortasında Açılmaya Hazırlanıyor

Tüm dünyanın ortak sorunu olan salgında bilanço giderek ağırlaşıyor. Tehlikenin ortasında New York'ta ekonomiyi açma yolunda bazı adımlar atılıyor.
Tehlikenin Merkez Üssü New York Mayıs Ortasında Açılmaya Hazırlanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 211 bini aşkın insanın ölümüne sebep olan koronavirüs, bazı ülkelerde kontrol altına alınmaya başlandı. Bu durum ülkemizde de son birkaç günde iyileşen hasta sayısındaki artış ve ölümlerde kaydedilen düşüşle birlikte iyimserliği az da olsa artırdı.

Salgın hala devam ederken ülkeler tahmin edilen tarihi çöküntüden en az hasarı almaya odaklandı. Birçoğu kilitlenen ekonomisini yeniden açmak için bazı hamlelerde bulunsa da, Birleşmiş Milletler’den (BM) bugün gelen açıklama hükümetlerin üzerine çokça sorumluluk düştüğünü gösterdi.

Dünyanın hemen her yerindeki durum endişe verici olsa da listenin en başında yer alan ABD, 1 milyonu aşan vaka sayısıyla tehlikenin merkez üssü konumunda bulunuyor. Worldometer tarafından oluşturulan son verilere göre ABD’de 1,010,507 vaka tespit edilmişken, ölü sayısı ise 56.803 oldu.

ABD’de En Fazla Vaka New York’ta

ABD'de En Fazla Vaka New York'ta
Kaynak: Worldometer

Yukarıda yer alan tabloda ülkede en fazla vaka ve dolayısıyla en yüksek ölüm oranının New York’ta olduğunu görüyorsunuz. Salgın kendini gösterdiği günden bu yana nüfus yoğunluğunun da oldukça fazla olduğu bu eyalette 298 binin üzerinde vaka ve 22 bini aşkın ölüm kaydedilmiş. Tablodan da anlaşıldığı üzere ülkedeki vaka ve ölümlerin büyük kısmı New York’ta bulunuyor.

New York Valisi Andrew Cuomo, basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. New York ekonomisinin yeniden açılma planına ilişkin konuşan Cuomo, karantina önlemleri nedeniyle kapatılan bazı iş yerlerinin 15 Mayıs’ta faaliyetlerine geri dönebileceğini duyurdu;

Andrew Cuomo Ekonomik Açılma AçıklamasıÜlkede salgının en fazla hissedildiği New York, yeniden açılma faaliyetleri ve salgında ikinci dalga riskiyle birlikte daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalabilir. Bölgede kısmi olarak durdurulan ekonomik faaliyetler mali durumu kötüleştirse de salgında vaka sıfırlanmadan tedbirleri uygulamamak çok daha büyük kayıplara yol açabilir.

Öte yandan New York’un karantina önlemleri kapsamında uymak durumunda olduğu bazı kurallar eyaletin resmi web sitesinde belirtildi. Buna göre okullar Mayıs ortasına kadar açılmayacak, maske kullanmak bir süre daha zorunlu olacak ve ihtiyaç sahiplerine gıda yardımı yapılacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu