Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati: G-20, OECD ve AB İçinde En Fazla Büyüyen Ülkeyiz

Türkiye’nin 2021 yılı büyüme verilerine dair değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı, “İşsizlik oranını da önemli ölçüde azalttık.” dedi.
Nebati: G-20, OECD ve AB İçinde En Fazla Büyüyen Ülkeyiz
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bu sabah açıklanan verilere göre gayrisafi yurt içi hasılamız (GSYİH), 2021 yılında yüzde 11 oranında büyüme sağladı. Türkiye ekonomisi 2021 yılının dördüncü çeyreğinde ise yüzde 9,1 artışla, beklentileri karşıladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda büyüme rakamlarını değerlendirdi. Son çeyrekteki yüzde 9,1, yılın tamamındaki yüzde 11’lik büyüme ile G-20, OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ve AB (Avrupa Birliği) ülkeleri arasında en yüksek büyüme sağlayan ülke olduğumuzu açıkladı.

Nebati Büyüme Paylaşımı
Kaynak: Twitter

İç ve dış talebin büyümeye katkısının dengeli bir görünüm sergilediğini ifade etti. Geçen yıl makine ve teçhizat yatırımlarında yüzde 20,5 artış olduğunu, işsizlik oranının azaldığını ve düşük bir cari açık sağlandığını belirtti.

Bakan Nebati açıklamalarına “Türkiye Ekonomi Modeli ile dengeli ve istikrarlı büyüme eğilimini önümüzdeki dönemde de devam ettireceğiz. Yatırıma, üretime ve ihracata odaklanarak, yüksek istihdam sağlayan katma değerli büyüme hedefimize ulaşacağız.” sözleriyle devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu