Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Nebati’den Akaryakıt, Enflasyon ve Gıda Açıklamaları

Bakan Nureddin Nebati, akaryakıt zamlarından enflasyona gıda stoklarından kur korumalı mevduatlara kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. İşte öne çıkanlar;
Nebati’den Akaryakıt, Enflasyon ve Gıda Açıklamaları
Yorum

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündemin ana konularından yüksek fiyat artışları ve Türkiye ekonomisindeki sorunlar hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Akaryakıt zamlarına da değinen Nebati, savaş nedeniyle 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyelere çıkan petrol fiyatlarının kaçınılmaz olarak akaryakıta yansıdığını söyledi. Artışlara ilişkin çalışmaları sürdürdüklerini belirterek gıda stoklarının yeterli düzeyde olduğunu belirtti.

Nebati: Akaryakıt için Gerekli Tedbirleri Almaktayız

“77 dolardan 130 dolar seviyelerine kadar yükselen petrol fiyatlarının vatandaşlarımıza mümkün olduğunca az yansıması için gerekli tedbirleri almaktayız” diyen Nebati, savaş artışına atıfta bulundu.

Şu sıralar düşüşü sürdüren petrol fiyatları geçen hafta Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle 14 yılın zirvelerine çıkmıştı. Brent petrol 7 Mart’ta 140 doları denerken ABD tipi ham petrol 130 doları test etmişti.

Küresel artış ülkemizde akaryakıt fiyatlarına yansırken benzin, motorin ve LPG’ye üst üste zam yapıldı. Petrol fiyatlarında geri çekilmeyle akaryakıt fiyatları için indirim beklentisi oluştu.

Nebati, konuyla ilgili Türkiye’nin petrol ürünlerinin yüzde 90’nın üzerinde kısmını ithal ederek karşıladığını anımsattı. Akaryakıt fiyatlarının uluslararası piyasalarda petrol fiyatlarına göre şekillendiğini söyleyerek şöyle dedi:

“Ukrayna’daki gelişmelerin de etkisiyle petrol fiyatları yılbaşındaki 77 dolardan 130 dolar seviyelerine kadar yükselmiştir. Bu artış da kaçınılmaz olarak akaryakıt fiyatlarına yansımaktadır. Devlet olarak bu artışların kalıcı olmaması ve vatandaşlarımıza mümkün olduğunca az yansıması için gerekli tedbirleri almaktayız.”

Enflasyon: Türkiye’nin En Büyük Problemi Enflasyon

Türkiye Enflasyon Şubat
KAYNAK: TÜİK

İş dünyasının karşılaştığı problemleri ve sıkıntılar konusunda tüm kurumlarla beraber çalıştıklarını dile getiren Nebati; “Şu an için Türkiye ekonomisinin karşılaştığı en büyük problem yüksek enflasyondur” dedi.

Enflasyonu kontrol altına almak için çalışmaların sürdüğünü ve tamamlandıkça bunları kamuoyu ile paylaştıklarını ekledi.

Daha önce yaptığı bir açıklamada “enflasyonla mücadele en önemli politika önceliklerimizden” diyen Nebati, Enflasyonla Mücadele Timi ile fahiş fiyat uygulayan ve stokçuluk yapan firmalara karşı yasal zeminde sert önlemler alındığını belirtti.

Enflasyon ile mücadelede kararlılıklarını göstermek için gerek kısa vadeli gerekse de orta ve uzun vadeli politika adımlarını hayata geçirdiklerini söyledi. Bununla birlikte enflasyonla mücadelede tüzel kişilerden de destek istedi. “Enflasyon oranının düşürülmesi için tüm paydaşlarımızın katılımı ile önümüzdeki dönemde de çalışmalarımıza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ayrıca enflasyonla mücadele adına son dönemde gıda ürünlerinde Katma Değer Vergisi (KDV) oranını yüzde 8’den yüzde 1’e, elektrikte ise KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e indirdiklerini hatırlattı. Gıda fiyatlarındaki artışı kontrol altına almak için tarımsal destekleri artırdıklarını gübre fiyatlarında da indirim yaptıklarını kaydetti.

Nebati: Türkiye’nin Gıda Stokları Yeterli Düzeyde

Nebati, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasının ardından meydana gelen gelişmeler nedeniyle o bölgeden yapılan gıda tedarikinde geçici bir aksama yaşanmasına karşın gerekli adımların atıldığını belirtti.

“Yapılan haberler manipülasyondan ibarettir. Ülkemizin gıda anlamında stokları yeterli düzeydedir” ifadeleriyle konuştu.

Arz güvenliğinin sağlanması ve ithalatın sekteye uğramaması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da devreye girmesiyle gerekli adımların atıldığını aktardı. Yaklaşan hasat dönemi öncesi yağışların iyi gittiğini ve ilerleyen süreçte Türkiye’de gıda ürünlerinde arz sıkıntı olmayacağını düşündüğü ekledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, geçen hafta yaptığı bir açıklamada yağ kuyruklarına değinerek Türkiye’nin yeterli düzeyde yağ stoku olduğunu vurgulamıştı.

Kur Korumalı Mevduatta 557 Milyar Lira Birikti

Enflasyonun tüm dünyada, başta artan emtia fiyatları nedeniyle yükseldiğini yineledi. Bu kapsamda enflasyonla mücadele kapsamında duyurulan Kur Korumalı Mevduat yöntemini devreye aldıklarını söyledi. Kur Korumalı Mevduat hesaplarında yüzde 56’sı dövizden dönüşmek üzere 557 milyar liranın biriktiğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu