Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NABE Anketi ABD Ekonomisinde 2022’den Önce Toparlanma Öngördü

Son Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği anketinde iyimserlik seviyesindeki belirgin artış dikkat çekti. Katılımcıların yüzde 73’ü ABD ekonomisinin 2021’in ikinci yarısına kadar pandemi öncesi seviyelerine döneceğini öngördü.
NABE Anketi ABD Ekonomisinde 2022’den Önce Toparlanma Öngördü
Son Güncelleme: 
Yorum

Ulusal İşletme Ekonomisi Derneği (NABE) tarafından ankete katılan ekonomistler, 2022’den önce tam iyileşmeye işaret ettiler. ABD ekonomik büyümesi 2020 sonuna yaklaşırken muhtemelen yavaşlasa da artan sayıda ekonomist gelecek yılın ikinci yarısına kadar salgın öncesi gücüne geri döneceğini öngördü.

Ankete katılan tahmincilerin %73’ü ekonominin 2021’in sonlarına kadar salgın öncesi seviyesine döneceğini söylerken bu birkaç ay önceki orana kıyasla iyimserliğin büyük ölçüde arttığını gözler önüne serdi.

Bu, tahmincilerin sadece %38’inin 2022’den önce tam bir iyileşme olabileceğini söylediği birkaç ay öncesine kıyasla güçlü artış anlamına geldi. Anket başkanı olan Holly Wade, bir veya daha fazla koronavirüs aşısının yakında piyasaya çıkacağına dair umutların beklentileri yükseltmeye yardımcı olduğunu söyledi.

13-23 Kasım 2020’de gerçekleştirilen ve 2020 ve 2021 genel görünümünü kapsayan anket, iyimserlik seviyesindeki yükselişle dikkat çekti.
ABD 3Ç20 GSYİH
Kaynak: BEA

NABE Başkanı Manuel Balmaseda; “NABE Görünüm paneli, üçüncü çeyrekteki keskin toparlanmanın ardından ekonomik aktivitede daha ılımlı bir büyüme öngörüyor” diyerek şöyle devam etti:

“Ortalama tahmin, enflasyona göre düzeltilmiş gayri safi yurtiçi hasıla veya reel GSYİH için 2020’nin dördüncü çeyreğinde yıllık %4,1’lik bir büyüme oranını öngörüyor. Bu, yılın üçüncü çeyreğindeki yüzde 33,1 GSYİH büyümesine ek olarak, ikinci çeyrekteki yıllık %32’lik düşüşün büyük bir kısmını tersine çevirecektir. Bununla birlikte, panel 2021 hakkında biraz daha az iyimser hale geldi. 2021 için medyan reel GSYİH büyüme tahmini %3,4 ki bu Ekim anketinde tahmin edilen %3,6’dan biraz daha az.”

Diğer taraftan ekonominin 2021’in ikinci yarısına kadar salgın öncesi GSYİH seviyelerine döneceğine inanan yüzde 73’e kıyasla, yüzde 18’inin bu seviyeye ulaşmak için 2022’in ilk yarısına ya da sonrasına işaret ettiği aktarıldı. Bununla birlikte yanıt verenlerin üçte birinden biraz fazlasının, 2021’de ekonomik büyüme için daha fazla aşağı yönlü risk bekledikleri söylendi. Panelistlerin, ana endişeleri olarak ikinci bir COVID-19 dalgasına işaret ettikleri eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu