Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley: Türkiye’de Enflasyon Yüzde 66,5’i Görecek

Morgan Stanley Türkiye için tahminlerini paylaşırken, cari açık ve enflasyon beklentilerindeki artış kaygı verici düzeyde.
Morgan Stanley: Türkiye’de Enflasyon Yüzde 66,5’i Görecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Morgan Stanley, Türkiye hakkında makro ekonomik beklentilerini revize etti. 3 Mart’ta açıklanan verilere göre Türkiye’nin yıllık enflasyonu Şubat ayında yüzde 54,44’e yükseldi.

Kurum bu verinin ardından değerlendirmesini yaptı. Enflasyonun tüm alt gruplar bazında yükseldiği, ancak gıda ve enerjideki yükselişin daha fazla olduğuna dikkat çekildi.

Döviz kuruna karşı hassasiyeti olan alt grupların hepsinde tarihi fiyat artışı yaşandığı belirtildi. Bu durumun ise geçen yılın dördüncü çeyreğindeki ertelenmiş kur etkisinin yansıması olduğu ifade edildi.

Kurum söz konusu gelişmeler doğrultusunda tahminlerini değiştirdi. Daha önceki raporlarında enflasyonun yıl içinde yüzde 55,3 ile zirve yapmasını bekleyen Morgan Stanley, bunu yüzde 66,5’e çıkardı.

2022 yıl sonu tahmini yüzde 38,8’den yüzde 46,1’e yükseltildi. 2023 yılı için beklenti de yüzde 18,9’dan yüzde 21,5’e yukarı yönde revize edildi.

Türkiye Ekonomisi 2021’de Yüzde 11 Büyüdü

Türkiye 2021 Büyüme OranıTürkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası, 2021 yılında yüzde 11 oranında büyüdü. Böylelikle Avrupa Birliği, OECD ve G20 ülkeleri arasında en fazla büyüme sağlayan ülke konumuna yerleşti.

Cari açık ve diğer makro verilere dikkat çeken Morgan Stanley, 2022 yılı için büyüme beklentisini düşürdü. Kurum Türkiye ekonomisi için 2022 büyüme beklentisini yüzde 3,5’ten yüzde 3’e indirdi.

Son açıklanan cari denge, düşük turizm geliri ve yüksek enerji maliyetleri gibi verilerin cari açığı yükselteceği aktarıldı. 2022 cari açık beklentisi ise 9 milyar dolardan 28 milyar dolara çıkarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu