Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Ekonominin 4Ç20’ye Kadar Toparlanacağını Öngören Morgan Stanley, Fazla İyimser

Küresel ekonominin hızlı bir şekilde eski haline dönemeyeceğini öngören kurumların aksine Morgan Stanley, “yıl sonuna kadar kriz öncesi seviyelere dönülecek” dedi.
Küresel Ekonominin 4Ç20’ye Kadar Toparlanacağını Öngören Morgan Stanley, Fazla İyimser
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyayı alt üst eden koronavirüs salgını, küresel ekonomiyi tarihin en derin noktalarına sürüklemeye devam ederken gelen raporlar dikkat çekiyor.

Çoğu kurum ya da firma, global ekonomi için karamsar tahminlerde bulunsa da bazılarının iyimser tabloları kafa karışıklığı yaratıyor. Onlardan bir tanesi de Morgan Stanley tarafından yayımlanan görünüm araştırma notu oldu.

Nitekim Morgan Stanley ekonomistlerine göre küresel ekonomi yeni bir büyüme döngüsünde ve üretim dördüncü çeyrekte koronavirüs öncesi kriz seviyelerine dönecek.

Chetan Ahya liderliğindeki ekonomistler, 14 Haziran tarihli yarıyıl görünüm raporunda küresel ekonomide “V” şeklinde toparlanma olacağı görüşleriyle dikkat çektiler.

Business Insider’ın haberine göre Morgan Stanley, koronavirüs durgunluğunun küresel ekonomi üzerinde “keskin ama kısa” bir felaket olacağına her zamankinden daha fazla inanıyor.

Buna göre banka, müşterilerine döngünün değerlendirilenden daha normal olduğunu anlatarak V şeklinde toparlanma çağrısı konusunda ısrar etti. Chetan Ahya önderliğindeki ekip, hisse senetlerinin bugüne kadarki kayıplarını büyük ölçüde silmesine rağmen değerlemelerin hızlı bir yükseliş şansına daha az değer biçmeye devam ettiğini söyledi.

Ekonomistlere göre küresel ekonomi dördüncü çeyrekte pandemi öncesi seviyelere geri dönecek ve 2021’e güçlü bir borsa sıçraması sağlayacak.
ABD Ekonomi İlk Çeyrek Daraldı
Kaynak: Trading Economics

“Büyüme verileri ve politika eylemlerinde son zamanlarda ortaya çıkan sürprizler göz önüne alındığında, V şekilli iyileşme çağrımıza daha fazla güveniyoruz.”

Yeni bir genişleme döngüsünün ortaya çıkmasının diğer pazarlarda da daha fazla risk almayı teşvik etmesi gerektiğini belirten ekip, emtia fiyatlarının geçmiş üretim faaliyetlerine geri dönerken, petrol için daha zayıf temellerin daha yavaş bir geri tepme riski taşıyacağını savundu. Ayrıca yatırımcılar riskli varlıklara geri döndükçe büyük ekonomilerden alınan devlet borcunun daha yüksek getiri sağlayacağını bildirdi.

Morgan Stanley, küresel gayri safi yurtiçi hasılanın yıl sonunda %3 büyümeye dönmeden önce ikinci çeyrekte %8,6 daralma ile dibi göreceğini tahmin etti.
IMF Nisan Raporu
Kaynak: IMF

Sonbaharda ikinci bir COVID-19 enfeksiyonu dalgası ortaya çıksa bile, riski yeterince ele alan seçici kilitlenmeler olacağını öne sürdü. Bankanın görünümü, diğerlerinin uzun süren ekonomik acı uyarılarına göre kesinlikle daha iyimser geldi.

Uluslararası Para Fonu daha geçtiğimiz hafta, önümüzdeki Haziran tahmininin derin bir çöküş tarif eden önceki rakamlardan “çok daha kötü olacağını” açıkça söyledi. Küresel ekonominin coronavirüs pandemisi nedeniyle derin yara alacağını söyleyen IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath, “iyileşme yolu hakkında endişeli olmak gerekiyor” dedi.

Görünüm raporunu geçen hafta yayımlayan OECD ise küresel ekonomi için yüzde 7,6’lık daralma tahmininde bulunmuştu.
OECD En Az İki Yıl Eski Seviyelere Dönülemeyecek
Kaynak: OECD

Küresel görünümünün büyük ölçüde belirsiz olduğunu vurgulayan kurum, tek dalga ve çift dalga salgının görüldüğü iki senaryodan bahsederken; “ikinci bir salgın olsun ya da olmasın, sonuçlar ciddi ve uzun süreli olacaktır” demişti. Küresel ekonomide yüzde 5,2 daralma bekleyen Dünya Bankası, uzun vadeli ufukta pandemi tarafından tetiklenen derin durgunlukların kalıcı yara izleri bırakmasının beklendiğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu