Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Morgan Stanley’nin Ekonomik Göstergesinde Rekor Bir Çöküş Yaşandı

Morgan Stanley İş Koşulları Endeksi, Haziran ayında 32 puanlık bir düşerek Mayıs ayında 45 seviyesinde 13 seviyesine geriledi.
Morgan Stanley’nin Ekonomik Göstergesinde Rekor Bir Çöküş Yaşandı
Yorum

Morgan Stanley’nin ekonomi okuması Haziran ayı için kasvetli bir duruma işaret etti. Morgan Stanley İş Koşulları Endeksi, Haziran ayında 32 puan düşerek, Mayıs ayındaki 45 seviyesinden 13 seviyesine geriledi. Bu düşüş, şimdiye kadar görülen en büyük aylık düşüş olarak kaydedildi.

Ekonomist Ellen Zentner, “Düşüş sektörlerde geniş kapsamlı bir temele dayanan bu ayın hissiyatında keskin bir bozulma olduğunu gösteriyor,” dedi.

Morgan Stanley İş Koşulları EndeksiZentnet, İş Koşulları Kompozitinin her bir alt bölümünün Haziran ayında düştüğünü, son zamanlarda geniş finansal koşullardaki gevşeme ile tutarlı olan kredi koşulu kategorisini beklediğini belirtti.

Ekonomideki dönüm noktalarını yakalayan Morgan Stanley İş Koşulları Endeksi, Haziran ayında 13 seviyesine gerilerken, firmaya göre bu düşüş, 2008 yılının Aralık ayından bu yana kaydedilen en büyük aylık düşüş oldu. Aynı zamanda 2008 Aralık’tan bu yana görülen en düşük seviye olarak kaydedildi.

Zentner, temel göstergelerin faaliyetlerin geniş bir yumuşamasına işaret ettiğine de dikkat çekti.

Ellen Zentner Ekonomi YorumuBuna karşın analistlerin, ticaret politikasına zayıflamayı çok fazla atfetmediklerini dile getirdi. Beklenen iş raporundan çok daha kötü bir olayladan sonra geçen hafta olası bir ekonomik yavaşlama korkusu yaşandı. Geçen Cuma günü Çalışma Bakanlığına göre; ekonomi Mayıs ayında 75 bin kişi istihdam etti. Geçen ayki imalat faaliyeti ise iki yılın en yavaş büyümesini gösterdi.

ABD ile Çin arasında geçen bir ticaret anlaşması ile ilgili endişeler, Mayıs ayında borsalara ağırlık verdi. Çılgın bir şekilde bu zayıf duygu aslında Haziran ayı için hisse senetlerinin yükselmesini sağladı. Çünkü yatırımcılar, Federel Rezerv’in faiz oranlarında bir indirime gideceğini umut etmeye başladılar.

Bazı yatırımcılar ise ekonominin doğrudan resesyona girebileceğinden endişe duymaya devam ediyorlar.

Yatırımcılar Resesyon Endişesi DuyuyorMorgan Stanley, Haziran ayının şartları endeks okumasının işe alım, işe alma planları, sermaye giderleri ve iş koşulları istinalarında belirgin düşüşler yaşandığını gösterdiğini vurguladı. Zentnet, imalat alt endeksi iş koşullarının sert bir şekilde sıfıra düştüğünü, son zamanlarda petrol fiyatlarındaki düşüşün muhtemelen abarttığı bir düşüşe karşın kayda değer alt endeks için en düşük seviyeye işaret ettiğini söyledi.

Hizmetler alt endeksinin de 35 seviyesinden 18 seviyesine indiği belirtildi. Salı günü CES Asya teknoloji konferansında konuşan Tüketici Teknolojileri Birliği CEO’su Gary Shapiro, Trump’ın Çin’e karşı daha fazla gümrük vergisi getirmesi nedeniyle ABD’de bir ‘Trump Resesyonu‘ yaşanabileceğini söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu