Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s Türkiye’nin Notunu Etkin Bir Politika İzlememesi Halinde Düşüreceğini Bildirdi

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye’nin dış finansman ihtiyacı, yüksek enflasyon ve jeopolitik gerilim gibi kırılganlıkları yok edecek etkin bir politika uygulamadığı takdirde, not görünümünü düşüreceğini söyledi.
Moody’s Türkiye’nin Notunu Etkin Bir Politika İzlememesi Halinde Düşüreceğini Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Moody’s Investors Service’in üçüncü Gelişmekte Olan Piyasalar Zirvesi bugün Londra’da yapılıyor. Zirvede Türkiye, Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika, Suudi Arabistan gibi ülkelerin kredi notları ve etkileyen unsurlar ele alınacak.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’ten Türkiye’ye uyarı geldi. Moody’s Investors Service’in araştırma notunda enflasyonu yukarı çeken baskıları azaltmaması ve dış finansman ihtiyacını hafifletmemesi durumunda, Türkiye’nin kredi notunu düşüreceği bildirildi.

Moody’s tarafından yapılan değerlendirmede, ABD ile Türkiye arasındaki gerilimin azaltılmasının da not görünümü açısından pozitif olacağı söylendi.

Türkiye Ekonomik KırılganlıklarıKurumların aşınmasının ve dış kırılganlığın artmasının Türkiye’nin kredi profilini zayıflattığını belirten kredi derecelendirme kuruluşu, jeopolitik gerilimlerin tekrarlanmasının ve yanlış politika adımlarının, 2018 yılının yaz aylarında yaşanan kur ataklarını tekrarlama potansiyelini doğurduğunu bildirdi.

Not görünümünün pozitife dönmesinin ya da not artırımı gibi bir kararın görünürde olmadığı fakat mali ve parasal politikaların daha uyumlu hale gelmesiyle durağan hale getirilebileceği aktarıldı.

Ekonomik reformların uygulanmaya başlamasının da not görünümünü durağan seviyeye taşıyabileceği belirtildi.

Moodys Türkiye YorumuTürkiye’nin Ba3/negatif olan kredi profilinin kamu borcu, yüksek enflasyon, siyasi belirsizlik ve yükselen dış kırılganlıkları yansıttığı ifade edildi. Türk yetkililerin bu sorunları azlatacak etkin bir politika izlememeleri halinde, kredi notunun düşürüleceği açıklandı.

Gelişmekte Olan Piyasalar Zirvesi’nin konuşmacıları arasında; Chatham House Başkanı Lord O’Neill, BlackRock’tan Giulia Pellegrini, Goldman Sachs Asset Management’tan Samuel Finkelstein ve Columbia Threadneedle Investments’tan Tim Jagger gibi isimler yer alıyor. GCC (Körfez İşbirliği Konseyi) & Türkiye bölümüne Moody’s Gelişmekte Olan EMEA Şirketleri Başkanı David Staples, Körfez İşbirliği Konseyi ve Türkiye şirketlerinden sorumlu Dion Bate de iştirak edecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu