Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s: Türk İslami Bankacılık Sektörünün Varlıkları 10 Yılda 2’ye Katlanabilir

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türk İslami bankacılık sektörünün yavaş bir başlangıç yaptığını ancak büyüme için yeterli alana sahip olduğunu bildirdi.
Moody’s: Türk İslami Bankacılık Sektörünün Varlıkları 10 Yılda 2’ye Katlanabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, Türk İslami bankacılık sektörüne ilişkin değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin İslami bankacılık sektörünün diğer birçok Müslüman ülkeye nazaran küçük olduğunu belirten kurum, büyümek için yeterli alanının olduğuna dikkat çekti.

Moody’s, hükümetin Türk İslami bankacılık sektörünün büyümesine yönelik girişimlerinin, olumlu etkisinin kısa süre içinde alınacağını belirtti.

Türk İslami Bankacılık SektörüSektörün 10 yıl içinde varlıklarını ikiye katlamaya hazır olduğunu bildiren kuruluş, yavaş bir başlangıç yapsa da büyüme için yeterince geniş alanı olduğunu vurguladı. Son verilere göre İslami bankacılığın Türkiye’deki toplam bankacılık varlıkları içinde Eylül 2019 itibarıyla %5,8 seviyesinde.

Bu oran Malezya’da %33, Orta doğu ülkelerinde ise %15 – 77 arasında değişiyor. Türkiye diğer Müslüman ülkelerle kıyaslandığında, oldukça düşük oranıyla dikkat çekiyor.

Türkiye’de 2015 – 2019 yılları arasında 3 yeni kamu sahipli İslami banka-katılım bankası kurduğunu hatırlayan Moody’s, böylelikle sektörün rekabetini artırdığını belirtti. Ayrıca 2023 yılında açılması planlanan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nin de büyüme konusunda çok önemli katı sağlayacağı kaydedildi.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi, Türk İslami bankacılığın gelişmesinin önemli bir ayağı.

İstanbul Uluslararası Finans MerkeziHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak geçen hafta gerçekleşen Davos Zirvesi kapsamında, İstanbul Finans Merkezi’ne çok yoğun bir ilgi olduğunu söyledi. Dünyanın finansal sistemde yeni bir döneme girdiğini belirten Albayrak, “İstanbul Finans Merkezi, İstanbul gibi jeostratejik konumu itibarıyla, fiziksel konumunun yanında 4 saatlik uçuş mesafesinin merkezinde.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de merkezin Türk İslami bankacılık sektörünün büyümesinde, stratejik öneme sahip olduğunu vurguladı. Borsa İstanbul’un İslami tahvil-sukuk işlemlerine 2018 yılının Ağustos ayından itibaren izin verdiğini anımsatan kurum,  Türkiye’nin İslami sermaye piyasası aktivitesinin derinleşmesine faydası olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu