Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s Temerrüt Vurgusuyla Belarus’un Notunu Düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Rusya destekçisi Belarus’un kredi notunu düşürdü. Borç vurgulu güncellemenin detayları aşağıda;
Moody’s Temerrüt Vurgusuyla Belarus’un Notunu Düşürdü
Yorum

Savaş, dün Antalya’da gerçekleştirilen üçlü zirveden sonuç alınamamasıyla devam ediyor. Rusya ve destekçisi Belarus’a (Beyaz Rusya) yönelik yaptırım dalgası da savaşla birlikte sürüyor.

Bunlardan sonuncusu Moody’s tarafından yapılan not güncellemesi oldu. Kredi derecelendirme kuruluşu Rusya destekçisi Belarus’un notunu B3’ten Ca’ya indirdi. Not görünümünü ise negatifte değiştirmeden bıraktı.

Beyaz Rusya’nın Temerrüde Düşme Olasılığı Giderek Artıyor

10 Mart’ta yapılan güncellemeye göre Moody’s, aşağı yönlü revizyonunda Rusya’nın Ukrayna işgaline maruz kalmasının ülkenin temerrüde düşme olasılığını giderek artırdığını söyledi.

Aynı zamanda Belarus’un, kilit ekonomik sektörleri ve finansal sistemi hedef alan yaptırımların sertleştirilmesine doğrudan maruz kaldığını ekledi. Bunun ülkenin zaten dar olan dış tamponlarını engelleyeceğini ve borç ödeme kapasitesini tehlikeye atacağını aktardı.

Rusya’dan gelen herhangi bir finansal desteğin borç yükümlülüklerini karşılamak için kullanılma olasılığının düşük olduğunu belirten Moody’s, daha önce Rusya’nın kredi notunu çöp seviyesine düşürmüştü.

Yeni notunda kuruluş; “ülkenin dış pozisyonu, makroekonomik ve finansal istikrarı gibi daha fazla savunmasız kalacaktır” dedi. Moody’s aynı anda Belarus’un yerel ve yabancı para birimi ülke tavanlarını sırasıyla B2 ve B3’ten Caa3 ve Ca’ya indirdi.

Yerel para birimi tavanı ile ülke notu arasındaki bir derecelik fark, Belarus’un ödemeler dengesi krizine karşı artan kırılganlığını, hükümetin ekonomi ve finansal sistemdeki geniş ayak izini ve yüksek jeopolitik risk altında zayıflayan kurumları yansıttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu