Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Moody’s: Öğrenci Borcunu Silmek Küçük Bir Teşvik Olur Ancak Ahlaki Tehlike Yaratır

Moody’s, öğrenci kredisi borcunu silmenin ekonomiye mütevazı bir katkı sağlayacağını ancak ahlaki tehlike tehdidi olduğunu ve nihayetinde sorunu daha da kötüleştirebileceğini söyledi.
Moody’s: Öğrenci Borcunu Silmek Küçük Bir Teşvik Olur Ancak Ahlaki Tehlike Yaratır
Yorum

ABD ekonomisinde büyüyen risklerden biri olarak gösterilen ve 2018 yılında tarihin en yüksek seviyesine ulaşan öğrenci kredisi borçları için Moody’s’ten gelen açıklama dikkat çekti.

Öğrenci kredisi borcunu silmenin ekonomiye mütevazı bir katkı sağlayacağını belirten Moody’s, bununla birlikte ahlaki tehlike tehdidine işaret ederek nihayetinde sorunun daha da kötüleşebileceğini kaydetti.

Senatör Bernie Sanders ve Elizabeth Warren gibi bazı Demokrat başkan adayları, 2005’teki 363 milyar dolardan şu anda 1.5 trilyon dolar seviyelerine ulaşan borç yükünü silmeyi öneriyor.

Demokrat Başkan Adayları Öğrenci Borcu Silme Önerileri Bernie Sanders üniversiteleri ücretsiz hale getirirken Warren da eğitim kredilerinde 50 bin doları elimine edecek bir milyarderler vergisi öneriyor. Bununla birlikte bir Moody’s’ analizi, makro seviyedeki faydaların oldukça kısıtlanacağını öne sürüyor.

Firmanın kıdemli kredi analisti William Foster ve diğerleri raporda, öğrenci kredisi borcunu silmenin kısa vadede, ekonomik faaliyete vergi indirimi benzeri bir teşvik sağlamasını, hanehalkı tüketimi ve yatırımında mütevazı bir artış sağlamasını bekleyeceklerini bildirdi.

İlaveten teşvikin büyüklüğünün, borç yardımının büyüklüğüne ve yararlanıcıların gelir seviyesine bağlı olacağı öngörüldü.

Moody's ABD Öğrenci Borcu Silmek Ahlaki Tehlike Foster, dolar bazında borcun iptal edilmesinin 10 yıllık bir dönemde GSYİH’ye yılda 86 milyar dolar ila 108 milyar dolar ekleyeceğini gösteren çalışmalara işaret etti. Bazı kredileri affetmek için daha az agresif önlemlerin ve diğerleri için ödemeleri yeniden yapılandırmanın da 10 yıl boyunca 120 milyar dolara ulaşacağını söyledi. 21.5 trilyon dolarlık bir ekonomide, bu tür kazanımlar ibreyi geniş anlamda çok da adil bir şekilde hareket ettirmeyecekti.

Bununla birlikte, öğrenci borcu ve borcun servet eşitsizliğinin artmasındaki rolü kampanya yarışında popüler bir konu ve ABD’de yüksek öğrenimin finanse edilme şeklinde temel değişiklikler yapılmasını sağlayabilir. Meselenin genç insanlar üzerinde orantısız bir etkisi var ve sorunun üstesinden gelmek için çeşitli yasama önerileri getirildi. Ancak Moody’s, şu anda tartışılmakta olan önlemlerin verimsiz olabileceği konusunda uyardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu