Yatırım yapmaya başla!

MOSDER Başkanı Mobilya KDV Oranının %10’da Kalıcı Olarak Sabitlenmesi Gerektiğini Açıkladı

MOSDER Başkanı Mustafa Balcı, mobilyada uygulanan KDV indirimine dair bazı açıklamalar yaptı. Sektördeki KDV oranının %10’da kalıcı olarak sabitlenmesi gerektiğini belirtti. İşte detaylar;
MOSDER Başkanı Mobilya KDV Oranının %10’da Kalıcı Olarak Sabitlenmesi Gerektiğini Açıkladı

Türkiye Mobilya ve Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Mustafa Balcı, mobilya sektöründeki KDV indirimi uygulamasına dair bazı açıklamalarda bulundu. Şuan %8 bandında uygulanan mobilya KDV indiriminin 30 Haziran 2019 tarihinde yeniden %18’e yükseltileceğini hatırlattı.

Türkiye’nin önemli mobilya üretim merkezlerinden biri olan Kayseri’deki üreticiler, önceki günlerde KDV oranının %12’de sabit kalması talebinde bulunmuştu. Uygulanması istenilen bu oranın, ihracatçı ile ithalatçı firmaları memnun edeceği yönünde görüşler mevcuttu.

MOSDER Başkanı Balcı: “Mobilyada KDV oranı %10’da sabitlenmeli ve kalıcı olmalıdır. Sektörün en büyük sorunlarından biri olan kayıt dışılığın ortadan kalkması için atılacak önemli adımlardan biri budur.”

MOSDER Başkanı Mustafa BalcıBalcı, mobilya sektöründe uygulanan KDV indiriminin Cumhurbaşkanlığı’nın aldığı karar neticesinde 30 Haziran’a kadar uzatıldığını ve ay sonundan itibaren indirimin sona ereceğini bildirdi.

Açıklamasında %8 bandındaki KDV oranının 30 Haziran’dan sonra tekrar %18’e çıkarılacağına yer veren Balcı, KDV oranının %10’da sabitlenmesi önerisini dile getirdi. Bu sayede merdiven altı üretim sebebiyle KDV ödemeyen bazı işletmelerin sebep olduğu haksız rekabetin önüne geçilebileceğini aktardı.

Balcı, milli ekonominin güçlendirilmesi için KDV indiriminin %10’da sabitlenmesinin devletimizin menfaatine olacağının altını çizdi.

Milli Ekonominin Sabitlenmesi için KDV İndirimi %10'da SabitlenmeliBunlarla birlikte Balcı, hükümet tarafından “Enflasyonla Topyekün Mücadele” kapsamında gerçekleştirilen mobilya sektöründeki KDV indiriminin geçtiğimiz Mart ayında tekrar uzatılmasıyla sektörün canlandığını söyledi. Buna rağmen Türk mobilyacısının 2019’da genel olarak zor bir sene geçirdiğini de sözlerine ekledi.

“Hammadde alımlarımızda KDV oranı %18, satışlarımızda ise %8, aradaki fark ihracat yapan markalar için çok ciddi bir problem oluşturuyor. Biz hükümetten KDV indiriminin kalıcı olmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullanan Balcı, bu kapsamda üretici, satıcı ve tüketiciyi destelemek amacıyla KDV indiriminin sürekli olmasını talep ettiklerini vurguladı.

Atılacak bu adımın sektör adına olumlu olacağını ve ekonomiyi güçlendirmeyi sürdüreceğini açıkladı. Açıklamalarının sonunda mobilya alacak vatandaşlara ve özellikle yeni evlenecek çiftlere önümüzdeki son 10 günde devam edecek olan indirim avantajlarından yararlanmalarını tavsiye etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum