Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mısır İmalat PMI, Aralık 2020’de İş Koşullarında Kötüleşme Gösterdi

Mısır'da imalat PMI verileri, Aralık 2020'de ikinci koronavirüs dalgasına bağlı olarak iş koşullarında kötüleşme kaydetti.
Mısır İmalat PMI, Aralık 2020’de İş Koşullarında Kötüleşme Gösterdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Mısır’da koronavirüs pandemisinde ikinci dalga şiddetli bir şekilde yaşanmaya devam ediyor. Ülkede toplam vaka sayısı 143.464’e yükselirken, şimdiye kadar 7863 ölüm gerçekleşti. Günlük vaka sayısı ise 4 Ocak 2021’de 1277 olarak açıklandı. Bu durum, Kasım ayında iş üretiminde hafif toparlanma görülmesine karşın Aralık’ta iş koşullarında kötüleşmeye neden oldu.

Mevsimsellikten arındırılmış manşet Mısır PMI, petrol dışı sektörün sağlığında ılımlı bir bozulmaya işaret ederek Aralık’ta 48,2 seviyesinde gerçekleşti.
Mısır PMI Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Petrol dışı özel sektör ekonomisindeki işletme koşullarının tek rakamlı bir görüntüsünü vermek için tasarlanan bileşik gösterge, Kasım’da 50,9 seviyesinde gerçekleştikten sonra pandeminin neden olduğu keskin bir düşüşün ardından ekonomide üç aylık bir yükselişi sona erdirdi.

Mısırlı petrol dışı işletmeler, 2020’nin sonunda çalışma koşullarında yenilenen bir düşüş gördü. Yeniden artış gösteren koronavirüs vakaları, müşteri talebinde bir azalmaya yol açtı. Aynı zamanda hem üretimde hem de yeni siparişlerdeki sert düşüşlerin etkisi veride görüldü. Gerileme özellikle Haziran 2012’den bu yana en yüksek oranda yükselen stoklarla fazla girdi birikmesine neden oldu.

İstihdam kesintileri dört ayın en hızlı seviyesine ulaşırken, koronavirüs aşıları ile artan umutlar, firmaların 2021’de iyileşme konusunda daha iyimser olduğu anlamına geldi. Şirketler müşterilerin Covid-19 vakalarında yenilenmiş bir artışa karşı temkinli hale gelmesiyle genellikle satışlardaki düşüşle bağlantılı olan yıl sonunda ticareti faaliyetlerde sağlam bir düşüş bildirdi. Gelecekte daha sıkı halk sağlığı önlemlerinin alınma olasılığıyla ankete katılan işletmeler müşterilerin yeni siparişleri tamamlamaktan vazgeçtiğini söyledi.

Mısır’da üretim ve satışlardaki düşüşler ise 2020’nin ilk yarısı boyunca her ay görülenden önemli ölçüde daha yumuşak gerçekleşti.
Mısır Yeni İhracat Siparişleri Aralık 2020
Kaynak: Markit Economics

Ancak salgının en yüksek olduğu Nisan ayında belirlenen en düşük seviyeden oldukça zayıf bir düzeydeydi. Stok hacminin 8,5 yıldır en hızlı artışla artması nedeniyle talep düşerken, şirketler Aralık ayında girdi stonları fazlalığı bildirdi. Sonuç olarak yeni satın alma faaliyetleri keskin bir şekilde azaldı ve önceki iki anket döneminde görülen gelişmeleri kısmen dengeledi. Kapasite baskısı azaldığından işgücü sayısında daha hızlı bir azaltmaya yol açtığı için birikmiş işler Aralık’ta 8 ay sonra ilk kez sabit kaldı.

Mısırlı petrol dışı firmalar yıl sonunda satış ücretlerinde sadece hafif bir artış kaydetti. Bakır ve demir gibi hammaddelerin fiyatı keskin bir şekilde yükseldiği için daha yüksek ücretler genellikle daha yüksek maliyetlerin müşterilere yansımasıyla bağlantılıydı. Ancak bazı firmalar yeni müşteri çekme çabalarının ortasında ücretlerini düşürdü. Teslimat süreleri, Haziran ayından bu yana ilk kez uzadığı için firmalar ay boyunca teslimatları daha uzun süre beklediler.

Mısırlı şirketlerin 2021’de toparlanma umutlarını artırmasıyla önümüzdeki 12 aylık faaliyetin görünümü Aralık’ta güçlü bir şekilde iyileşti. Etkili Covid-19 aşıları etrafındaki iyimserlik gelişmeye öncülük ederken, yeni sözleşmeler ve iş genişletme beklentileri de vardı. Bununla birlikte genel pozitiflik seviyesi seri ortalamasından daha zayıf gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu