Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Minneapolis FED Başkanı: “Son 3 Yıldaki Faiz Artırımları Ekonomiyi Tehlikeye Atıyor!”

Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, bankanın hamleleri ve ekonomiye yönelik bazı değerlendirmeler yaptı.
Minneapolis FED Başkanı: “Son 3 Yıldaki Faiz Artırımları Ekonomiyi Tehlikeye Atıyor!”
Yorum

New York Times’a konuşan Minneapolis FED Başkanı Neel Kashkari, bankanın son 3 yıl içindeki hareketlerini değerlendirerek bazı yorumlarda bulundu. FED’in son 3 yıldır uyguladığı faiz artırımlarının ekonomik durumu oldukça tehlikeli bir duruma soktuğunu açıkladı.

“Son üç yılda faizleri ihtiyaç duymamamıza rağmen yükselttiğimiz ve ekonomiyi bize darbe vurabilecek şoklara karşı daha kırılgan yapan daha tehlikeli bir pozisyona getirdiğimiz endişesini taşıyorum” ifadeleriyle görüşlerini bildiren Kashkari, ekonomiyi daraltma çabalarının nedenini sorguladı.

Kashkari, FED’in mevcut gösterge federal fon faiz oranına işaret ederek, söz konusu oranın ilerleyen dönemlerde bu seviyenin 50 baz puan daha altında olmasını uygun bulduğunu açıkladı.

Mevcut Seviyenin 50 bp Altı Uygun BulunduBu noktada faizleri sıfır seviyesine indirmeye sıcak bakmadığını belirten Kashkari, işgücü piyasasının yavaşlayan görüntüsünden endişe duyduğunu açıkladı. Ardından piyasanın şu durumda birkaç yıl öncesine göre daha fazla önemli adım attığını sözlerine ekledi.

Konuşması sırasında ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşına değinen Kashkari, bu gerilimin bir anlaşmayla sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda hiçbir fikre sahip olmadığını ve bunu öngörmenin oldukça zor olduğunu belirtti.

ABD ekonomisi için bir süredir söz konusu olan resesyon riskini değerlendiren Kashkari, buna yönelik alınacak önlemler için artık çok geç kalındığını ifade etti.

ABD Ekonomisi için Resesyon Riski VarABD’nin yavaşlayan ekonomisi için resesyon tehlikesinden şu an için emin olmanın hiçbir faydası olmayacağını belirten Kashkari, alınacak önlemler içi oldukça geç kalındığını ve böyle bir durum varsa resesyona girmeyi beklemekten başka yapılacak bir şey olmadığını açıkladı.

Para piyasalarındaki karmaşık duruma da açıklamalarında yer veren Minneapolis FED Başkanı, bu durumu finansal istikrar endişesi olarak değerlendirmediğini ifade etti. Ardından bu durumun bilançoyu tahmin edilenden daha önce genişletmeye başlatma mecburiyeti yaratabileceği anlamı taşıdığını söyledi.

FED’in 10 yılı aşkın sürenin ardından ikinci kez faiz indirimi yapmasının ardından gelen pek çok yetkilinin açıklamaları izlenmeye devam ediyor. St. Louis FED Başkanı James Bullard ve San Francisco FED Başkanı Mary Daly’nin dün kaydettiği açıklamalar faiz indirimlerinin ekonomiyi desteklediğini savunmuştu.

Buradan hareketle, Kashkari ve Bullard güvercin tutumu destekleyen ve faiz indirimine destek veren yetkililer tarafında bulunduğu söylenilebilir. Fakat Daly’nin ise kurulda oy kullanma hakkı bulunmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu