Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Milyonerlerin ABD Ekonomisine Güveni 2006’dan Bu Yana En Düşük Seviyede

Yapılan bir çalışma zengin Amerikalıların, ülke ekonomisine olan güvenlerinin 2006’dan bu yana en düşük seviyede olduğunu gösterdi.
Milyonerlerin ABD Ekonomisine Güveni 2006’dan Bu Yana En Düşük Seviyede
Yorum

Fidelity Investments tarafından yapılan bir çalışma, zengin Amerikalıların ABD ekonomisi hakkında finansal krizden önceki yıllardan bu yana en temkinli durumda olduklarını gösterdi. Millionaire Outlook Confidence Index isimli çalışmanın sonuçlarına göre gelecek 12 ay için yatırımcının ekonomiye duyarlılığı 14 puan eksilerek -7 seviyesine geriledi.

Zengin Amerikalılar için ayrıca mevcut güvenleri ile gelecekteki finansal faktörlere olan güvenleri arasında kayda değer bir boşluk olduğu da vurgulandı.

Çalışma 1.102 milyoner de dahil olmak üzere 2.026 yatırımcı araştırılırken ekonomi, borsa, emlak değerleri, tüketici ve işletme harcamaları faktörleri değerlendirildi.

Milyonerlerin ABD Ekonomisine Güveni Azalıyor Raporda görülen güven eksikliği, bazı yatırımcıların aksine işaret eden sinyallere rağmen rekordaki en uzun ekonomik genişlemenin sona erebileceğinden endişe duyduğunu gösterdi. Kasım ayında iş büyümesi yeniden yükselmiş ve işsizlik yarım yüzyılın en düşük seviyesine gerilemişti.

FED Başkanı Jerome Powell da Çarşamba günkü politika toplantısında ABD ekonomisini güçlü olarak nitelendirdi. ABD’nin ekonomik görünümünün küresel gelişmelere ve süregelen risklere rağmen hala olumlu olduğunu kaydetti.

Fakat tüm bu olumlu göstergeler ve önde gelen isimler tarafından yapılan açıklamalar, yatırımcıların endişelerini gidermedi. Fidelity Clearing & Custody Solutions’tan David Canter, durumu şöyle anlattı:

“Yatırımcılar, Büyük Durgunluk’tan bu yana ekonomide ve borsada böyle olumlu bir seyir izledi. Düşük görünüm, yatırımcıların bu yolculuğun ne zaman yavaşlayacağını merak etmelerinin bir fonksiyonudur.”

Milyonerlerin ABD Ekonomisine GüvenYine de bazı Wall Street profesyonellerinin şüpheci olmaları için ortada net bir neden yoktu. Bazı para yöneticileri, fiyatların son aylarda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasının ardından hisseler gibi riskli varlıklardan uzaklaştıklarını bildirdi.

Miracle Mile Advisors portföy yöneticisi Brian Sterz, hisselerin daha da ucuzlaşmasını beklediklerini ve bunun kaçınılmaz olarak gerçekleşeceğini öne sürdü. Çalışmada sağlıkla ilgili endişelerin, hem milyonerler hem de milyoner olmayanlar için başlıca stres nedenleri arasında olduğu da vurgulandı.

Fidelity’nin anket yaptığı yatırımcıların üçte birinden fazlasının, genel streslerinin en büyük bölümünü oluşturan sağlıkla ilgili endişelerinin olduğu aktarıldı. Fidelity’den David Canter de konuya ilişkin şu sözlerle açıklama yaptı: “İnsanlar daha uzun yaşıyor ve daha erken emekli oluyor. Sağlık hizmeti için ödeme yapmak, tüm varlık seviyelerindeki yatırımcılar için en önemli finansal sorunlardan biri.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu