Yatırım yapmaya başla!

Milyarderler Küresel Nüfusun %60’ından Daha Fazla Servete Sahip

Oxfam, dünyadaki 2.153 milyarderin, 4.6 milyar insandan daha fazla servete sahip olduğunu gösterdi.
Milyarderler Küresel Nüfusun %60’ından Daha Fazla Servete Sahip

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, dünyadaki 2.153 milyarderin toplamda 4.6 milyar insandan daha fazla servetinin bulunduğunu söyledi. Pazartesi günü yayınlanan çalışmada Oxfam, hükümetleri servet eşitsizliğini azaltmaya yardımcı olabilecek politikalar uygulamaya çağırdı.

Rapor, delegelerin yıllık Dünya Ekonomik Forumu konferansı için İsviçre’nin Davos kentinde bir araya geldikleri sırada yayınlandı.

Yazarlar; “eğer herkes 100 dolarlık banknotlardan oluşan servetlerinin üzerinde otursaydı, dünyanın büyük kısmı yerde oturuyor olurdu” dedi. Gelişmiş bir ülkede yaşayan orta halli bir kişinin bir sandalye yüksekliğinde otururken, en zengin kişinin uzayda olacağını ekledi.

Oxfam’ın raporu, Mısır piramitlerinin inşasından bu yana günde 10.000 dolar tasarruf eden birinin, buna rağmen dünyanın en zengin beş milyarderinden %80 daha az zengin olacağını belirtti.

Oxfam Milyarderler Raporu Mısır Piramit ÖrneğiBu noktada Jeff Bezos’un 116.4 milyar dolara, Bezos’un ardından dünyanın ikinci en zengini olan Bernard Arnault’un ise 116 milyar dolarlık servete sahip olduğu aktarıldı. Oxfam politika yapıcıları, servet eşitsizliğini azaltmak amacıyla önümüzdeki on yıl içinde dünyanın en zenginleri üzerindeki vergileri yüzde 0.5 oranında artırmaya çağırdı.

Araştırmacılara göre zenginler üzerindeki vergilerde yüzde 0.5’lik bir artış, eğitim ve sağlık gibi sektörlerde 117 milyon iş yaratacak kadar fon sağlayacak.

Oxfam Eşitsizlik Vergi Önerisi Eşitsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak için Oxfam’ın diğer önerileri arasında ulusal bakım sistemlerine yatırım yapmak, cinsiyetçiliğe meydan okumak, bakıcıların haklarını korumak için yasalar getirmek ve aşırı serveti sona erdirmek yer aldı.

“Aşırı servet, başarısız bir ekonomik sistemin işaretidir. Hükümetler, zenginlerle toplumun geri kalanı arasındaki boşluğu radikal bir şekilde azaltmak ve sürdürülemez büyüme ve kâr konusunda tüm vatandaşların refahına öncelik vermek için adımlar atmalı.” dendi.

Oxfam, geçen seneki raporunda dünyanın en zengin milyarderlerinin 2018’deki servetlerinin günlük ortalama 2.5 milyar dolar artarken, dünyanın en fakir yarısının servetinin yıl boyunca yüzde 11 azaldığını göstermişti. Rapor o zaman da Dünya Ekonomik Forumu öncesinde gelmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum