Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başkan Mester Enflasyonu Değerlendirdi: Muhtemel Büyüme %2’ye Dönecek

Cleveland Merkez Bankası (Fed) Başkanı Loretta Mester, enflasyona dair bazı açıklamalarda bulunurken büyümenin ne kadar yavaşlayacağını değerlendirdi.
Başkan Mester Enflasyonu Değerlendirdi: Muhtemel Büyüme %2’ye Dönecek
Yorum

Bilindiği gibi Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz indirimine gideceği yönündeki beklentiler uzman ve yetkililer tarafından yakından takip ediliyor. Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester açıklamasında bu faiz indirimine karamsar yaklaştığını gösteren ifadeler kullanmış ve bu kararı destekleyebilecek durumda olmadığını bildirmişti.

Fed’in Temmuz’daki bu indirim kararının piyasadaki negatif havayı artıracağı fikrinde olan Mester, bu konudaki kuşkularını dile getirdi. “Para politikası duruşumuzda bir değişiklik yapmayı değerlendirmeden önce daha fazla bilgi elde etmeyi tercih ederim.” ifadeleriyle de bunu belirtti.

Mester, enflasyonun yüksek bir ihtimalle %2’ye doğru geri geleceğini düşünüyor. Ayrıca enflasyona ilişkin daha çok veri görmek istiyor.

Mester Enflasyona İlişkin Daha Çok Veri Görmek İstiyorMester ayrıca, faiz kararlarının alındığı Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bu yıl oy verme hakkına sahip bir üyesi değil. Bu hafta yayınlanacak veriler ise Fed kararları için belirleyici nitelikte olabilir. Daha önce de belirtildiği gibi çoğu yatırımcı Fed’in faiz indirimine neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

Cleveland Fed Başkanı Mester, ticaret politikasıyla birlikte şirketlerin endişelerinin arttığını belirtti. Ayrıca ona göre Fed, ABD Başkanı Donald Trump’a politik tavsiyeler verebilecek bir durumda değil. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nde (FOMC) birçok üyesinin faiz indiriminin uygun olduğunu düşündüğünü bildirmişti.

ABD Başkanı Trump, Fed’deki iki boş üyelik için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ABD direktörü Judy Shelton ile St. Louis Fed Başkan Yardımcısı Christopher Waller’i aday göstermeyi planlıyor.

ABD Başkanı Donald Trump Fed'deki İki Boş Üyelik için Aday GösterdiTrump’ın belirlediği bu iki adayın da Fed Yönetim Kurulu’nda yer alabilmeleri için öncelikle Senato’nun onayını almaları gerekli. Bu iki aday konusuna da konuşmasında yer veren Mester, adayların Fed’i daha da siyasileştireceğini düşünmek için bir sebep olmadığını belirtti.

Adaylardan ilki Christopher Waller, St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın araştırma direktörü iken; diğer aday Judy Shelton ise para politikasına yönelik sıradışı düşünceleriyle sıkça gündeme geliyor.

Mester, 2019 yılında aşağı yönlü risklerin hakim olduğunun farkında, fakat buna rağmen enflasyondaki %2’lik büyüme daha yavaş ve sağlam.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu