Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

MESS/Akkol: Yerli Kaynaklarla Kurulacak MEXT 2020’nin 3. Çeyreğinde Hizmete Açılacak

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Türkiye’yi dijital dönüşümde söz sahibi yapacak teknoloji merkezi olan MEXT’i duyurdu.
MESS/Akkol: Yerli Kaynaklarla Kurulacak MEXT 2020’nin 3. Çeyreğinde Hizmete Açılacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, teknoloji merkezi MEXT hakkında bilgilendirmede bulundu. Sendikanın 60. kuruluş yılında yeni nesil sendikacılık vizyonlarının ilk icraatı olarak tanımladığı MEXT’in 2020 yılının üçüncü çeyreğinde hizmete açılacağını söyledi.

MESS’in kurulduğu ilk günden bu yana dijitalleşmeye önem verdiğini, ülkenin sanayisine katkı sağlayan ve sosyal projelerde yer alan bir platform olduğunu açıkladı.

Burak Akkol, Türkiye’yi endüstri 4.0 ve dijital dönüşümde söz sahibi yapacak bir teknoloji merkezi açmaya hazırlandıklarını söyledi.

Burak Akkol60 yıl önce kurulan MESS’in şu anda 227 üyeye sahip olduğunu ve her yıl ülke ekonomisine 70 milyar dolardan fazla katkı sağladığını açıkladı. Sendikanın 187 bin çalışana sahip olduğunu dile getiren Akkol, topluma değer katan projelerde yer almaya devam edeceklerini belirtti.

Verdikleri mesleki eğitim burslarından bu sene 5000 öğrencinin yararlandığını, toplamda ise ülkenin en fazla burs veren beş kuruluşundan biri olduklarını söyledi. Sundukları sağlık sigortası imkanı ile bugüne kadar 15 binden fazla ameliyat ve 560 bin tedavi hizmeti yapıldığını söyledi.

Teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, dünyanın değişim sürecine ayak uydurmak zorunda olduklarını söyleyen Akkol ülkemizi dijital dönüşümde söz sahibi yapacak bir teknoloji merkezi açmaya hazırlandıklarını belirtti.

Dünya standartlarında olacak merkeze ilişkin, “60’ıncı yılımızda yeni nesil sendikacılık vizyonumuzun ilk icraatı olan teknoloji merkezimizi, yani MEXT’i ilk kez duyurmanın heyecanını yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Yerli kaynaklarla kurulacak olan MEXT, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde faaliyete geçecek.

MESSSöz konusu merkez açılırken en önemli kısmı tüm çalışanların eğitim alması olduğunu söyleyen Özgür Burak Akkol Harvard ve MIT üniversitelileri ile bu konuda işbirliği yapacaklarını söyledi.

Bu kapsamda 30 bin çalışana eğitim verileceğini ve iki yıllık bir eğitim planı hazırladıklarını aktardı. Kurulacak olan dijital fabrikada parçalı üretim ve galvanizli çelik üretimi gibi çalışmalar yapılacağını açıkladı.

Avrupa’nın önde gelen araştırma ve geliştirme organizasyonu olan Fraunhofer Enstitüsü’nün bu konuda kendilerine bir yol haritası çizeceğini belirtti. MEXT projesinde birçok önemli marka ile işbirliği yaptıklarını, bu yolda yürürken dünya çapında başarılı olan şirketlerin de kendilerine eşlik edeceğini kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu