Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası’nın Rezerv Varlıkları Mart’ta Beklendiği Gibi Düşüş Gösterdi

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları Mart ayında, bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırıldığında %3,8 oranında düşüşle 96,3 milyar dolara geriledi.
Merkez Bankası’nın Rezerv Varlıkları Mart’ta Beklendiği Gibi Düşüş Gösterdi
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2019 Mart dönemine ilişkin uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmeleri raporunu yayımladı. Buna göre bankanın resmi rezerv varlıkları Mart’ta bir önceki aya kıyasla %3,8 oranında azalarak 96,3 milyar dolara geriledi.

Merkez Bankası’nın döviz varlıkları bir önceki aya göre %4,8 azalarak 74 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Altın cinsi rezerv varlıkları ise söz konusu dönemde %0,7 azalarak 20,8 milyar dolar oldu. Vadesine 1 yıl ve daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları, bir önceki aya kıyasla %70 arttı ve 25,2 milyar dolar oldu.

Bunun 12,1 milyar dolarını döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduatlar oluştururken, 7,4 milyar dolarının anapara, 4,7 milyar dolarının ise faizlerden meydana geldiği bildirildi.

TCMB’nin yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net yükümlülükleri 13,1 milyar ABD doları oldu.

Mart ayında 13,1 milyar dolar açıklanan finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net yükümlülüklerin 9,6 milyar dolarının 0-1 ay vadeli, 3,5 milyar dolarının 4-12 ay vadeli olduğunu belirtildi.

Söz konusu dönemde şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülükleri bir önceki aya göre %2 azalarak 31,2 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu yükümlülükler bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditiflerden meydana geldi.

Ekonomistler son günlerde Merkez Bankası’nın rezervlerine yönelik endişelerin, faiz kararından bile daha önemli olduğunu vurguladı.

Financial Times gazetesi geçtiğimiz günlerde TCMB’nin rezervlerine yönelik bir haber paylaşmış ve buna Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan sert bir dille tepki gelmişti. Bu haber üzerine piyasalar rezerv düşüklüğünü konuşurken, ekonomistler dün açıklanan faiz kararının, bu verinin gölgesinde kaldığını yorumladı.

İngiliz FT son yayımladığı haberde ise dün Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmekte isteksiz olduğunu işaretlerini vermesiyle yatırımcıların güvenini sarstığını yazdı. Türkiye’de mali piyasaların bir kez daha darbe aldığını ve bunun nedeninin döviz rezervlerinin azalmasına bağlı olduğunu ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu