Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkez Bankası’nın Resmi Rezerv Varlıkları Haziran İtibarıyla 96,3 Milyar Dolara Yükseldi

TCMB’nin resmi rezerv varlıkları Haziran itibarıyla, bir önceki aya kıyasla %0,7’lik artışla 96,3 milyar dolara yükseldi.
Merkez Bankası’nın Resmi Rezerv Varlıkları Haziran İtibarıyla 96,3 Milyar Dolara Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Haziran 2019 dönemine ilişkin uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmeleri raporunu yayımladı. Buna göre bankanı resmi rezerv varlıkları Mayıs ayına kıyasla %0,7 oranında artış göstererek 96,3 milyar dolara yükseldi.

Haziran ayında Merkez Bankası’nın altın cinsinden rezerv varlıkları bir önceki aya göre %11,4 oranında artış gösterdi.

Altın Cinsi Rezerv VarlıklarıBankanın altın cinsinden rezervleri bu artışla birlikte 22,9 milyar dolara yükseldi. Resmi rezervlerde artış olurken, döviz varlıkları bir önceki aya göre %2,2’lik düşüşle 72 milyar dolara geriledi. Bankanın brüt döviz rezervleri ise geçtiğimiz hafta 616 milyon dolar azalarak, 75,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.

Bir yıl içerisinde ödenecek Hazine garantili dış borç ve diğer yükümlülükler, Haziran sonu itibarıyla %3,2 artarak 36,3 milyar dolara yükseldi. Diğer yükümlülükler altında; bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıkları ve akreditifleri yer alıyor.

Yurt içi ve dışı bankalara yaptığı finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz yükümlülükleri 17,6 milyar dolar olarak açıklandı.

Net Döviz YükümlülükleriBunun 11,6 milyar dolarının bir ay vadeli olduğu bildirildi. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış döviz çıkışları, Haziran’da aylık bazda %14 artarak 17,2 milyar dolar oldu. Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları; döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülüklerini kapsıyor. 17,2 milyar dolarlık tutarın 12,5 milyar dolarını anapara, 4,7 milyar dolarını ise faizler oluşturuyor.

Merkez Bankası toplam rezervleri 19 Temmuz haftasında 558 milyon dolar azalarak 98 milyar 320 milyon dolara geriledi.

19 Temmuz RezervleriBankanın brüt döviz rezervleri geçen hafta 616 milyon dolar azalarak 75,1 milyar dolara gerilerken, altın rezervlerinde 58 milyon dolarlık artışla 23 milyar 253 milyon dolar seviyesi kaydedildi. Bir önceki hafta bu rakam 23 milyar 195 milyon dolar seviyesindeydi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu