Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED’in Ardından Diğer Merkez Bankaları da Piyasaya Likidite Sağlıyor

Koronavirüs salgını etkisiyle ekonomik aktiviteler yavaşladı, artan endişeyle yatırımcılar piyasadan nakit çekmeye başladı. Piyasadaki sıkıntıların giderilmesi amacıyla merkez bankaları devreye girdi.
FED’in Ardından Diğer Merkez Bankaları da Piyasaya Likidite Sağlıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED), tüm dünyada salgın haline gelen koronavirüsün ekonomide yarattığı negatif etkiyi azaltmak için piyasaya destek oluyor. Banka önümüzdeki bir aylık dönemde piyasaya 5 trilyon dolar likidite enjekte edeceğini açıkladı.

Fonlama piyasalarına vereceği para miktarını artıran ABD Merkez Bankası, kısa vadede faizlerin yükselmesini önlemek için gereken her şeyi yapacağını göstermiş oldu. FED’in ardından Japonya ve Avustralya merkez bankalarından da destek açıklamaları geldi.

FED, Cuma günü bir ay vadeli repo ile piyasaya 500 milyar dolar verecek.

FED Piyasaya Likidite SağlıyorSalgın nedeniyle ABD Hazine tahvil piyasalarında sıkıntıların başladığı, borsaların düştüğü dönemde FED piyasadaki sıkıntıların azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla önemli kararlar alıyor. Banka bu hafta üçüncü kez piyasaya sağladığı repo operasyonları miktarını artırdı.

Kısa vadede piyasaya verdiği toplam likidite miktarı 5,4 trilyon dolara ulaşacak. Söz konusu karar dün borsalardaki sert düşüşlerin ardından geldi. TD Securities kıdemli ABD faiz stratejisti Gennady Goldberg, repo işlemlerinin boyutuna ilişkin “FED bıçaklı kavgaya uçak gemisi ile müdahale etti.” şeklinde dikkat çekici bir yorumda bulundu.

Analistler bankanın aldığı kararları hızlı ve büyük çaplı adımlar olarak nitelendirirken, sorunları önemli ölçüde azaltacağını söyledi. Credit Suisse stratejisti Jonathan Cohn da FED’in fonlama piyasalarını işlevsel kılmak için gereken neye onu yapacağını ifade etti.

Japonya Mekez Bankası (BoJ) da stres altındaki piyasalara likidite vererek FED’in hamlesine katıldı.

BoJ Piyasaya Likidite SağlıyorBanka panik halindeki şirketleri sakinleştirmek amacıyla piyasaya 200 milyar yen yani 1,9 milyar ABD doları destek sağlayacağını duyurdu. Bunun yanında 5-10 yıl vadeli Hazine tahvil alımı da yapmak istediği biliniyor.

Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities ekonomisti Naomi Muguruma, hisse senetleri düşerken 10 yıllıkların faizinin sıfır hedefine doğru yükseldiğine ilişkin piyasalara bir uyarı adımı olduğunu söyledi. Avustralya Merkez Bankası (RBA) da günlük repo operasyonlarıyla piyasaya 8.8 Avustralya doları vereceğini duyurdu.

Koronavirüsün yarattığı panik ortamında yatırımcıların çoğu piyasadan nakit çekmeye başladı. Bu durumun yarattığı sıkıntıları azaltmak için merkez bankaları devreye girdi. Sumimoto Mitsui Trust Bank Ltd. piyasa stratejisti Ayako Sera, ekonomik faaliyetlerin bir süre daha bu şekilde cansız kalmasının ülke tahvilleri için likiditenin sıkılaşması riskini doğurduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu