Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Merkel: Pandeminin Belirsizliği Finansal Kapasitemiz için Risk Oluşturuyor

Almanya coronavirüs salgınına 10 bine yakın yurttaşını verirken, Başbakan Merkel aşı bulunmadıkça bitmeyeceğini ve ekonominin belirsiz olduğunu söyledi.
Merkel: Pandeminin Belirsizliği Finansal Kapasitemiz için Risk Oluşturuyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da şu ana kadar 240 bin 565 koronavirüs vakası bildirildi. 215 bin 495 kişi tedavi görüp sağlığına kavuşurken mevcut durumda hala 245 durumu kritik hasta bulunuyor.

Alman hükümeti bir yandan salgını durdurmaya çalışırken, bir yandan da ekonomide meydana gelen zararı düzeltmek için büyük çaba harcıyor. Başbakan Angela Merkel, pandeminin ülkesindeki durumunu ve ekonomiye dair beklentilerini paylaştı.

Şansölye Merkel, Covid-19 salgınının Almanya’nın finansal durumunu zora soktuğunu söyledi.

Merkel KonuşmasıSalgın hastalığın ne zaman biteceğinin tamamen aşının bulunmasına bağlı olduğunu ifade eden Merkel, hükümetin şu ana kadar aldığı tüm önlemleri finansal açıdan karşılayabilecek durumda olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği toparlanma fonundan 22 milyar Euro alacaklarını ve bu paranın Avrupa Komisyonu tarafından belirlenen eksiklikleri gidermek için kullanacaklarını açıkladı. Bu doğrultuda paranın büyük kısmının ekonomik teşvik programı kapsamında planlanan ancak henüz tüm finansmanı gerçekleştirilmemiş programlara gideceğini aktardı.

Ekonomiyi desteklemek için daha çok çalışılması gerektiğini, ancak bunun yanında dijitalleşme ve iklim değişikliği gibi konulara da odaklanmaları gerektiğinin altını çizdi.

Almanya’da günlük vakalar Haziran ayında azalmıştı. Ancak son haftalara yeniden artışa geçti.
Almanya Coronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

27 Mart’ta 7 bine yakın günlük vaka ile zirve görülen Almanya’da salgın kısmen kontrol altına alınabilmişti. Fakat son haftalarda yeniden artışa geçerek Ağustos boyunda 1500 üstünde seyretti. Merkel pandeminin ne kadar daha süreceğini bilemedikleri için ekonominin önünde de çok büyük bir belirsizlik olduğunu ifade etti.

Salı günü açıklanan verilere göre Almanya’da gayrisafi yurt içi hasıla yılın ikinci çeyreğinde %9,7 oranında küçüldü. Bu oran ilk okumalara göre %10,1 olarak açıklanmıştı.

Uzmanlar Almanya 10 yıllık tahvil faizlerinin negatif tarafta olduğunu ve ekonomiyi ayakta tutmak için devasa teşvik paketleri açıkladığını hatırlatıyor. Devreye sokulan teşviklerin ve kamu harcamalarının ekonomik görünüm üzerinde önümüzdeki süreçte de baskı uygulaması kaçınılmaz olarak yorumlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu