Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Meksika, ABD-Çin Savaşında Beklenmedik Kazanan Olabilir

Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı, dünyanın birçok yerinde ticareti sekteye uğratsa da Meksika bir kazanan olabilir. Detaylar şöyle;
Meksika, ABD-Çin Savaşında Beklenmedik Kazanan Olabilir
Yorum

Çin ile ABD arasında süregelen ticaret savaşı dünyanın birçok yerinde ticareti aksatsa da Meksika için işler farklı çalışabilir. Yatırımcılar son gelişmelerle barışçıl bir çözüm için taze umutlar beslerken uzmanların çoğu ticaret savaşının yakın zamanda sona ermeyeceğini düşünüyor.

Ancak tüm kaosun ortasında Meksika, zirveye tırmanıyor. Daha doğrusu ABD Ticaret Odası’nın uluslararası politika başkan yardımcısı olan John Murphy’ye göre durum bu. Kendisi Meksika’nın 50’den fazla yabancı ülkeye garantili erişim sağlayan serbest ticaret anlaşmaları ile bir üretim merkezi olarak ortaya çıkmayı başardığını dile getirdi.

Murphy, Meksika’nın bir üretim ve ihracat platformu olarak özellikle de Güneydoğu Asya bölgesindeki diğer ucuz iş seçeneklerine kıyasla çok sayıda önemli avantajı olduğunu belirtti.

 Meksika Diğer Seçenek Kıyasla Önemli Avantaj Sahip Avantajlardan bahseden Murphy, Meksika’nın ABD pazarına yakınlığına ve ABD’den aldığı tarife dışı erişime işaret etti. ABD ile Meksika arasında yıllar içinde büyük ölçüde iyileşen nispeten küçük bir kültürel boşluğun da üzerini çizdi.

Avantajlar arasında iki ülke arasındaki önemli entegrasyon derecesi de vardı ki 36 milyon Amerikalının Meksika kökenli olması, yıllık ikili ticaretin yüzlerce milyara ulaşması, ABD’nin Meksika’ya 100 milyar dolardan fazla doğrudan yatırımının bulunması mevcut faktörler arasındaydı.

İlaveten yerel altyapı bağlantıları ve sınır ötesi bağlantılar da sürekli gelişmeye devam ediyordu.

 Meksika Altyapı Bağlantıları Gelişiyor Nihayetinde ticaret savaşından yararlanan ülkeler hakkındaki tartışmaların çoğu Vietnam gibi Asya’daki daha küçük uluslara ya da şirketlerin Çin’den taşındığı başka ekonomilere odaklansa da Meksika’nın yararlanıcı olacağı görüşü gerekçeleriyle makul yorumlandı.

Yatırım bankası Nomura da bu ay Meksika’yı Asya dışından bir ticaret savaş galibi olarak seçen bir rapor yayınlamıştı. Şirketlerin çoğu durumda Çin’deki fabrikalarını tamamen kapatmadığını netleştiren Nomura, Çin üretiminin belli bir kısmını kademeli olarak hareket ettirdiklerini vurguladı.

Ancak her halükarda Nisan 2018 ve Ağustos 2019 arasında Meksika’da elektrikli aletler, elektronik aletler, otomobiller ve bileşenler dahil bir dizi sektörde 6 yeni fabrika açılmıştı.

Nisan 2018 ve Ağustos 2019 Arası Meksika 6 Fabrika Açıldı Sonuçta Meksika ABD’deki şirketler için daha ucuz iş gücü arayışı içinde her zaman favori destinasyon oldu. Meksika, ABD ve Kanada geçen yıl NAFTA’nın yerini alacak yeni bir ticaret anlaşması imzaladı.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’ne göre ABD ile Meksika arasında mal ve hizmet ticareti, 2018’de 671 milyar dolar olarak tahmin edildi ki bu Meksika’yı Amerika’nın üçüncü büyük ticaret ortağı haline getirdi. Resmi verilere göre, ABD’nin Meksika’daki mal ticareti açığı 2018’de 81.5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bu rakam 2017’ye kıyasla yüzde 14.9 arttı. Meksika’dan ABD’ye yapılan 2018 ihracat listesinde üst sırada yer alanlar; makineler, elektrikli makineler, mineral yakıtlar, araçlar ve plastik vardı. Murphy bu noktada, NAFTA’dan USMCA’ya geçişin sorunsuz olacağını belirterek; “ABD-Çin ticaret müzakerelerinde ne olacağına bakılmaksızın, Kuzey Amerika ticareti için gelecek parlak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu