Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mayıs Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı

TÜİK tarafından yayımlanan aylık rapora göre Mayıs ayı sektörel güven endeksi açıklandı. Endekste yer alan alt kalemlerde bir önceki aya göre düşüş olduğu gözlendi.
Mayıs Ayı Sektörel Güven Endeksleri Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2019 dönemine ait sektörel güven endekslerini açıkladı. Buna göre mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret, hizmet ve inşaat sektörü güven endeksi bir önceki aya göre azaldı. Söz konusu dönemde hizmet sektörü güven endeksi 79,4’e, perakende ticaret 89,9’a ve inşaat sektörü güven endeksi 49,8 seviyesine geriledi.

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi, Mayıs’ta %4,4 azalarak 79,4 seviyesine geriledi.

Sektörel Güven EndeksiEndeks bir önceki ay 83,1 olarak açıklanmıştı. Hizmet sektöründe bir önceki aya göre iş durumu beklenti endeksinde %4,8, hizmetlere olan talepte %3,7 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksinde %4,7 oranında azalma oldu. Bu endekslerin puanları söz konusu değişimlerle birlikte  78,9’dan 75,1’e, 76,0’dan 73,2’ye ve 94,5’ten 90,0 seviyelerine gerilemiş oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi %0,7 azalarak 89,9 seviyesine indi.

Alt EndekslerBu alanda bir önceki aya göre iş hacmi-satışlar beklenti endeksi %3,7 azalarak  76,1 puandan 73,3’e, iş hacmi-satışlar beklentisi endeksi %0,3 azalarak 87,9 puandan 87,6’ya geriledi. Perakende ticaret sektöründe mevcut mal stok seviyesi endeksi ise %1,1’lik bir artış gerçekleştirerek 107,7’den 109 seviyesine yükseldi. Nisan ayında 53,9 olan inşaat sektörü güven endeksinde de Mayıs’ta düşüş oldu.

Endeks söz konusu dönemde %7,7’lik bir azalış kaydederek 49,8 seviyesine geriledi. İnşaat sektöründe bir önceki ayın rakamları ile karşılaştırma yapıldığında alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi beklentisi endeksi %5,9 düşüşle 40,8 seviyesinden 38,4’e, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise %8,8 düşüşle 67,0’dan 61,2 seviyesine geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu