Yatırım yapmaya başla!

Mayıs Ayı İhracatında Büyük Sıçrama!

Mayıs ayı ihracat verileri açıklandı. İhracat Mayıs ayında %15,8 artışla 12,47 milyar dolar oldu. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yapılan açıklamanın rakamsal değerleri haberimizde...
Mayıs Ayı İhracatında Büyük Sıçrama!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Mayıs ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre ihracat geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, %15,8 artış gösterdi ve 12 milyar 472 milyon dolar oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, Arçelik Çayırova Kampüsü’nde yaptığı açıklamaya göre; ihracat yılın ilk beş ayında, yani Ocak ve Mayıs ayları arasında %10’luk bir artış göstererek 63 milyar dolar oldu.

Zeybekci; 12 aylık ihracatın ise %5,2 artışla 146 milyar 958 milyon dolar olduğunu bildirdi. Sektörel bazda baktığımızda Mayıs ayında en fazla ihracat yapan sektör otomotiv oldu. Otomotiv sektöründe 2 milyar 566 milyon dolarlık bir satış gerçekleşti. Bu rakamın, 2016 yılının aynı dönemine kıyaslandığında %28,4 oranında arttığını gösteriyor.

Otomotivi konfeksiyon sektöründe yapılan ihracat takip ediyor. Konfeksiyon ve hazır giyimde 1 milyar 405 milyon dolarlık; kimyevi maddelerde ise 1 milyar 323 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Yapılan açıklamada gemi ve yat sektöründe yapılan ihracatın %237 oranında artış gösterdiği bildirildi. Sayının bu denli sıçramasında geçen yıl ihracat yapılmayan Danimarka ve İzlanda gibi ülkelere yapılan gemi ihracatları etkili oldu. %237’lik yükselme ile geçen yıla kıyasla en fazla ihracat artışı gösteren gemi ve yat sektörü oldu. Tarım ürünlerinde %86’lık bir artı gözlenirken, bu oranda en büyük payı zeytin ve zeytinyağı aldı.

İhracat Türk Lirası ile Rekor Kırıyor

Açıklanan bu veriler, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, ihracatta bir rekorun gerçekleştiğini gösteriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türk lirasına destek çağrısı, ihracatta da karşılık buldu. Bu çağrı ihracatta TL’nin kullanımını artırdı.

2017’nin ilk dört ayında ihracat 51 milyar dolar olurken, ithalat 68,2 milyar dolar olarak belirlendi. TL kullanımına baktığımızda ise geçen yılın aynı aylarına oranla, ihracatta %126,6 artışla, 2 milyar 158 milyon 397 bin dolardan, 4 milyar 889 milyon 975 bin dolara yükseldiği açıklandı.

TL kullanımı ithalatta da artış gösterdi. Bu yılın ilk dört ayında, geçen yılın aynı dönemine göre %21,2 artan ithalattaki TL kullanımı 5 milyar 256 milyon 673 bin dolar yükseldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum