Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Resmi Rezerv Varlıklar Mayıs’ta 92 Milyar Dolara Yükseldi

Nisan’da 88 milyar dolar gelen TCMB resmi rezervleri, Mayıs ayında %4,6 oranında artış gösterdi.
Resmi Rezerv Varlıklar Mayıs’ta 92 Milyar Dolara Yükseldi

2021’in Mayıs ayına ait uluslararası rezervler ve döviz likiditesi gelişmeleri açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan verilere göre resmi rezerv varlıkları Mayıs’ta %4,6 artarak 92 milyar dolara yükseldi.

Bu tutar bir önceki ay %1,5’lik artışla 88 milyar dolar gelmişti.

Nisan’da 45,5 milyar dolar açıklanan döviz varlıkları Mayıs’ta %2,3 oranında artışla, 46,5 milyar dolar oldu.
Resmi Rezerv Varlıklar
Kaynak: TCMB

Bir önceki ay 40,9 milyar dolar olan altın cinsi rezerv varlıklar %7,4 arttı ve 43,9 milyar dolar düzeyine çıktı. Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş, döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler olarak ifade edilen döviz çıkışları %13,6 azaldı.

Böylelikle 27 milyar dolardan 23,5 milyar dolara geriledi. Bunun 18 milyar dolarını anapara, 5,4 milyar dolarını faizler oluşturdu. Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri 60,1 milyar dolar açıklandı. Bunun ise 27,2 milyar doları bir ay vadeli şeklinde gerçekleşti.

Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerin miktarı aylık bazda %0,6 oranında artarak, 46 milyar dolara çıktı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum