Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiliz Yatırım Şirketinin CEO’su: “Geçen Seneye Kıyasla Çok Daha Kötü Durumdayız”

İngiliz finans dünyasının önde gelen isimlerinden olan Standard Life Aberdeen’in CEO’su; “geçen seneye kıyasla çok daha kötü bir yerdeyiz” dedi. Detaylar şöyle;
İngiliz Yatırım Şirketinin CEO’su: “Geçen Seneye Kıyasla Çok Daha Kötü Durumdayız”
Yorum

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Martin Gilbert; ABD ile Çin arasındaki jeopolitik risklere işaret ederek geçen seneye kıyasla çok daha kötü bir yerde olduğumuzu söyledi. İngiliz yatırım şirketi Standard Lide Aberdeen’in eş CEO’su olan Martin Gilbert, son 12 aydaki jeopolitik olaylar yığınının, yatırım ortamının geçen yıldan bu yana belirgin şekilde kötüleştiği anlamına geldiğini belirtti.

Durumu, ABD-Çin ticaret çatışmasının ve Brexit çıkmazının piyasa duyarlılığını nasıl etkilediğini vurgulayarak açıkladı. Neticede son Davos etkinliğinden bu yana ABD Çin mallarına 250 milyar dolarlık ek vergi uygulamış, Pekin de dünyanın en büyük ekonomisinin tarım gibi politik açıdan önemli endüstrilerini hedef alarak ABD mallarına ek 110 milyar dolarlık misillemelerle karşılık vermişti.

2018 sonunda piyasalarda, ticaret anlaşmazlıkları ve bunun küresel büyümeyi nasıl etkileyebileceğine yönelik endişelerle sert düşüşler görülmüştü.

2018 Piyasalarda Düşüş YaşandıAslında pek çok endeks keskin düzeltmeler görmüş hatta bazıları resmen ayı piyasası bölgesine girmişti. İşte bu yaşananlara gönderme yapan Gilbert, İsviçre’de verdiği demeçte; “ABD ile Çin arasında çok fazla jeopolitik risk var, kesinlikle bir yıl öncekinden daha kötü bir yerdeyiz” dedi. Bu arada İngiltere’nin 29 Mart’taki resmi çıkış tarihine giderek az zaman kalmasına rağmen Brexit konusundaki belirsizlik de devam ediyordu.

Gilbert burada küresel ekonominin bu yıl piyasalarda daha fazla dalgalanmalara yol açabilecek daha fazla olayla karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Gilbert Küresel Ekonomi için Uyarı “Ekonomistler önümüzdeki yıl küresel büyümenin iyi olacağını söylese de piyasalar bize tamamen farklı bir şeyler söylüyorlar. Onlar genellikle çok iyi ileriye dönük göstergelerdir ve ileride bir miktar sorun yaşanacağını bildiriyorlar.” dedi.

Uluslararası Para Fonu da Pazartesi günü küresel büyüme konusundaki tahminlerini revize ederek son yıllarda görülen genişlemenin ivme kaybettiği yönünde uyarıda bulunmuştu. Fon şu anda 2019 için dünya genelinde yüzde 3.5 ve 2020 için de yüzde 3.6 oranında büyüme öngörmüştü. Bu rakamlar Ekim ayındaki son tahminlerin, 0.2 ve 0.1 puan altındaydı ve 3 ay içindeki ikinci aşağı yönlü revizyondu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu