Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mark Mobius: Moody’s Hindistan’ın Görünümünü Düşürmekte Hatalı

Gelişmekte olan piyasaların kıdemli yatırımcısı Mark Mobius, Moody’s’in Hindistan’ın notlarına ilişkin görünümünü düşürmesinin hatalı olduğunu savundu.
Mark Mobius: Moody’s Hindistan’ın Görünümünü Düşürmekte Hatalı
Yorum

ABD’li ünlü yatırımcı Mark Mobius, Moody’s’in Hindistan’ın görünümünü negatife düşürmesinin yanlış olduğunu söyledi. Hindistan hakkında uzun süredir yükseliş eğilimli olan Mobius, derecelendirme kuruluşunun ülkenin büyümesinin bastırılacağına ilişkin değerlendirmesine katılmadığını vurguladı.

Kurumun Hindistan’ın notunu durağan’dan negatif’e düşürmesinin kısmen, ekonomideki zayıflıkları ele almakta düşük hükümet ve politikada etkinliğini yansıttığını belirtti.

Mark Mobius, Hindistan’da Muazzam Bir Büyüme Öngördü

Mark Mobius, Hindistan'da Muazzam Bir Büyüme ÖngördüMoody’s’in çağrısının hatalı olduğuna inandığının üzerini çizen Mobius, ileride Hindistan’da muazzam bir büyüme gördüğünü aktardı. CNBC’ye konuşan Mark Mobius; “Reformların çoğunun gerçekten devreye girmeye başlayacağına ve bunun ekonominin ilerleyişinde büyük etkisi olacağına inanıyorum” dedi.

Mobius’un iyimser yorumları dikkat çekti çünkü ülke halihazırda ciddi bir yavaşlama süreci içerisinde. Ekonomik büyüme bir yıl öncesine göre yüzde 5 artarak ikinci çeyrekte 6 yılın en düşük seviyesini gördü.

Finans sektöründe süregelen kriz, borç verme ve yatırımları etkilerken; son politika reformları da küçük ve orta ölçekli işletmeleri sarsıntıya soktu. Ekonomi bunların yanı sıra aynı zamanda iş gücü için de yeterli iş yaratma mücadelesi veriyor.

Hindistan’ın Görünümü Konusunda Fikir Ayrılığı

Hindistan'ın Görünümü Konusunda Fikir AyrılığıNe var ki Mobius, Moody’s’in Hindistan hakkındaki endişelerini paylaşmayan tek kişi değil. Hindistan’da faaliyet gösteren bir Bank of America iştiraki olan DSP Merrill Lynch ekonomistleri de ajansın vurguladığı risklerin abartılmış olabileceğini söyledi. Ekonomistler, geçtiğimiz hafta yayınlanan bir raporda Hindistan’daki mevcut yavaşlamayı Moody’s’in belirttiği gibi yapısal değil döngüsel olarak gördüklerini bildirdi.

Hindistan Merkez Bankası ve hükümetinin büyümeyi artırmak için önlemler aldıkları, böylece ülkenin 2020 başlarında sığ bir iyileşme yaşayabileceği de eklendi. Yine de başka ekonomistler, Hindistan’ın büyümesinin köşeyi dönmeden önce daha da kayabileceği konusunda uyardı.

Örneğin Hindistan’ın en büyük kamu sektörü bankası olan Hindistan Devlet Bankası Salı günü ülke için büyüme tahminlerini düşürdü. Banka iç zorluklara ek olarak, yavaşlayan bir küresel ekonominin de Hindistan’ı aşağıya çekeceğini söyledi. Hindistan Merkez Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Asya Kalkınma Bankası gibi başka kurumlar da ülkenin bu mali yıl için büyüme görünümünü düşürdü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu